Výber zaujímavých filmov a projektov palestínskych autoriek a autorov

Režisér Mahdi Fleifel v jeden večer podpíše online petíciu vyzývajúcu na kultúrny bojkot Izraela a vzápätí uvažuje nad možnými dôsledkami. Nasledujúce ráno zobudí priateľa telefonátom, v ktorom s ním zdieľa svoje obavy. Ich ranný dialóg analyzuje pocity strachu, odcudzenia, bezmocnosti a bytostného prepojenia režisérových tém s jeho životom.

Krátky film I Signed the Petition si môžete pozrieť na stránke festivalu IDFA v sekcii Medzinárodnej súťaže krátkych filmov, prípadne na youtubovom kanáli amerického magazínu The Atlantic.

V dokumentárnom filme Fix Me otáča režisér Raed Andoni kameru sám na seba. V terapeutickom procese sa snaží odhaliť pozadie paralyzujúcich migrén, pri čom sa mu postupne odkrývajú dôsledky života pod okupačnou vládou Izraela. Potlačené spomienky, ktoré sa počas filmovej terapie vyplavili na povrch, sformovali tiež základ pre jeho neskorší film Ghost Hunting, ktorý získal ocenenie za najlepší dokumentárny film na Berlinale 2017.

Film Fix Me si za malý poplatok môžete pozrieť na profile distribučnej spoločnosti Akkafilms na Vimeu.

Za preskúmanie stojí bohaté a inšpiratívne portfólio palestínskej filmovej produkčnej spoločnosti Idioms Film, založenej v roku 2004 v Ramalláhu. Niektoré staršie filmy z jej produkcie či nedávno sprístupnené dlhometrážne filmy Omar a 3000 Nights si môžete pozrieť na Vimeo kanáli tejto spoločnosti.

Palestínsky filmový inštitút na svojom webe každý týždeň sprístupňuje zdarma rozličné filmy palestínskych autorov a autoriek. V minulosti to boli napríklad filmy od vyššie spomínaných režisérov Raeda Andoniho či Mahdiho Fleifela. „Film týždňa“ (alebo viacero krátkych filmov) sa mení každú stredu, stránku sa preto oplatí navštevovať kontinuálne.

Neolitické masky z oblasti Západného brehu Jordánu, ktoré boli uskladnené v súkromných zbierkach, sú nanovo vytlačené 3D technológiou a prostredníctvom výletov mladých Palestínčanov do zničených palestínskych osídlení na území Izraela sa stávajú akýmsi avatarom na premýšľanie a reaktiváciu zmiznutých oblastí. Dokumentáciu celého projektu And Yet My Mask is Powerful spolu s náhľadom niekoľkokanálovej audiovizuálnej inštalácie si môžete pozrieť na webovej stránke umeleckého dua Basel Abbas a Ruanne Abou-Rahme.

V siedmom diele série filmov Hotel Diaries britského avantgardného filmára Johna Smitha s názvom Dirty Pictures sa hotelová izba s výhľadom na „bezpečnostný múr“ premieňa na filmovú lokáciu, v ktorej prostredníctvom Smithovej ručnej kamery sledujeme scény svetových dejín. Film si môžete pozrieť na českej platforme dafilms, kde sú dostupné aj ostatné diely z hotelových denníkov Johna Smitha.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: