Najhrozivejším strašiakom v Stranger Things 3 je nuda

Marek Hudec8. augusta 20191427

Televízni diváci by si už mysleli, že vymreli: ruskí zloduchovia so smiešnou angličtinou, špióni, ktorí túžia ovládnuť svet experimentmi na Sibíri a chcú sa infiltrovať do pokojných domácností na americkom predmestí. Najhoršie klišé západných akčných filmov. No keď sa tvorcovia seriálu Stranger Things dostanú do úzkych a chýbajú im nápady, neváhajú siahať ani po obohratých stereotypoch a otravných dejových barličkách.

V prvej sérii populárneho titulu od Netflixu to ešte klapalo dobre.

Scenáristom a režisérom, bratom Dufferovcom, sa v roku 2016 darilo oživiť atmosféru Hollywoodu z osemdesiatych rokov, a najmä filmov Stevena Spielberga, v ktorých sa prirodzene mohli miešať detské dobrodružstvá, ostrovtip a krvavé horory. Stranger Things sa so svojou neónovou estetikou obrazu a čudnou syntetizátorovou hudbou trafili presne do vkusu hipsterov. Vtedy však mali Dufferovci aj lepší cit pre dialógy, nečakané dejové zvraty a svižné tempo rozprávania.

Tretia séria, ktorá sa dostala na streamovaciu službu začiatkom júla, príbehovo nadväzuje na osudy hrdinov z predchádzajúcich častí a zároveň padá do pasce väčšiny veľkorozpočtových amerických seriálov. Hoci pred známe postavy stavia ešte odpudivejšie monštrá ako v minulosti a všetkých dostáva do ešte nebezpečnejších situácií, napätie v nej nefunguje.

Už od začiatku sa dá tušiť, že nadprirodzená hrozba slúži len ako kulisa pre nudné romantické zápletky, vzťahové problémy s predvídateľným koncom, akoby nás malo zaujímať len to, kto koho pobozká, kto sa s kým dá dokopy a kto s kým sa pomerí.

O fantazijnom seriálovom svete „na opačnej strane – Upside Down“ sa nedozvieme nič nové, Dufferovci ho nijak nerozvíjajú, neobjavujú, a zrejme ani nechcú. Rovnako je to s ich hrdinami. Vždy, keď by o nich mohli povedať niečo nové a postaviť ich pred väčšie osobnostné výzvy, cúvnu: aj inú sexuálnu orientáciu jedného z nich scenáristi len hmlisto naznačia a už sa k nej nikdy nevrátia. Priniesť do príbehu nové témy by totiž znamenalo naštudovať si novú problematiku, načítať si viac literatúry, rešeršovať.

Stranger Things je však lenivý seriál, bratov Dufferovcov očividne baví iba pozerať staré filmy a okato ich citovať: tentoraz napríklad Noc živých mŕtvych, Terminátora, či Vec. Občas je to sranda, detskí herci sú sympatickí, no sviežosť už dávno vyprchala.

Stranger Things 3, réžia: Matt Duffer, Ross Duffer, USA 2019. 8-dielny TV seriál. Premiéra na Netflixe: 4. 7. 2019.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: