Mierová invázia na planétu Zem

Michael Papcun9. júla 20201599

Nie je žiadnou novinkou povedať, že pokiaľ v súčasnosti existuje nejaká utopická, autonómna zóna rovnosti a harmonického spolunažívania, môže ňou byť práve zóna elektronickej hudby. Práve v tóne autonómie a utopickosti, spojenej s istým stupňom pozitívnej deviácie, je naladený svet českého klubového projektu Deviant, ktorý pod sebou spája rôznorodé žánre a klubové mená, ako Phuong Dan, Low Bat, Exhausted Modern, Mark Knekelhuis, Kaya, Stakhan a pod.

Rôznorodosť Deviantu a setov, ktoré prináša (či už naživo, alebo na platforme SoundCloud), pripomína vysnený seriál na pokračovanie. Seriál sekajúci jedno zaujímavé meno v podobe hlavného protagonistu za druhým, s autonómnymi, a predsa previazanými časťami, kde nikdy nie je jasné, kam sa jeho abstraktný scenár zvrtne, a najmä čisto pomocou zvuku (s podporou vizuálnej identity) tvorí futuristický fikčný svet ako expedíciu do zvukových krajín iných (možno čisto vyfabulovaných) planét – v čom setom pomáha taktiež bohaté používanie samplov z filmového prostredia.

V žánrovej nezaraditeľnosti, ktorá sa dá ľahko zarámovať hashtagmi #electronic a  #experimental je pre Deviant typická až fetišistická posadnutosť eklektickým vrstvením syntetizátorových zvukov, hraničiacich s psychedéliou a slabosťou pre retrofuturistický nádych, nezriedka striedaný vplyvmi východnej hudby. Názornými ukážkami sú opakujúce sa časti Sonic Archeology od DJ-ky Kaya, sety DJ-ov Jacques Sartre, Alex From Galax, Girgi Pipia, alebo DJ-ky Lulu, kde sa súčasné vplyvy stretávajú so zvukovým experimentátorstvom 20. storočia a premieňajú tak elektroniku na divokorastúci, živý organizmus.

DNA projektu Deviant je primárne abstraktné, no aj tak opakovane vyzýva k domýšľaniu si jednoduchého storytellingu, ktorý poznáme zo sci-fi literatúry a filmov: pristátie, alebo stroskotanie vesmírneho korábu na Zemi, odkiaľ začnú uprostred noci zo žiarivého svetla vychádzať cudzorodé organizmy (alebo zvuky). Tie však v prípade Deviantu nemajú v pláne decimovať a likvidovať obyvateľstvo, ale naopak vytvárať aspoň dočasné autonómne mierové zóny.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: