Kolektív Štváčky (Kolektyw Podżegaczki) z Krakova je neformálnym ľavicovým, feministickým a queer kolektívom osôb, ktorým sa už nechce čakať. Hovoria o sebe, že ich spája hnev a netrpezlivosť. Nesúhlasia s polovičnými opatreniami a nečakajú na neoliberála na bielom koni. Kolektív vydáva zin, v ktorom píše o spoločenskej situácii v Poľsku – tento manifest vyšiel v jeho prvom čísle s názvom Wolność, aborcja, emancypacja.

Toto je vojna. Nebudeme prosiť o svoje práva. Nebudeme diskutovať s náboženskými fanatikmi. Nebudeme ďakovať policajtom. Nebudeme cúvať pred nacionalistami. Nechceme falošných, liberálnych spojencov na protestoch. Toto nie je priestor pre vás, choďte do riti. Kompromis nikdy neexistoval a ani teraz nebude. Prišiel čas radikálnych krokov. Kto nie je s nami, je proti nám.

Hovoria o nás, že sme vulgárne štetky, feťáčky, vrahyne detí. Feminacistky. Spoločne sme sa vynorili z temnoty stredoveku a bojujeme za našu ľudskú podstatu. Iba v jednote sme neporaziteľné. Iba sesterstvo je naša šanca na nezávislosť a dôstojnosť. Cesta k rovnosti nevedie cez ponižovanie menšín – solidarita s queer ľuďmi je neoddeliteľnou súčasťou nášho boja proti patriarchátu a útlaku. Interrupcia sa nevzťahuje iba na cis-ženy, ale aj na ľudí, ktorí sú transrodoví, nebinárni – na všetkých, ktorí majú maternice. Konzervy si najprv prišli po LGBTQIAP+, teraz po ženy. Kto bude ďalší? Tvoj sused?

Práva sa získavajú v boji. Vojna, ako vyplýva z jej definície, nie je mier. Sme unavené čakaním na kompromisy a dohody, ktoré uzatvárajú muži za zatvorenými dverami. Čas na rozhovory sa minul. Priama, radikálna aktivita je nutnosť. Celé roky bojujeme za naše práva, Čierne protesty však nepriniesli žiaden výsledok. Vy, liberáli, ste mali dostatok času na to, aby sa niečo zmenilo. Osem rokov ste boli pri moci a: nič! Teraz držte hubu a nechajte nás konať. Nemôžeme naďalej len poslúchať, je to nanič! Nemôžeme ďakovať polícii, nemôžeme ju počúvať. Polícia je len ozbrojená ruka systému a represívneho práva. Budú nás stíhať za samovoľné potraty a interrupcie. Nenechajme sa zmiasť celebritami ako je novinár a politik Szymon Hołownia. Klamú nám do očí, opíjajú nás banalitami, ktoré obmedzujú naše práva. Hołownia, drž hubu a neotravuj!

Kňazi, ruky preč. Vy ste tí, čo majú problém, a to s pedofíliou. Ste parazitmi na tele ťažko pracujúcej spoločnosti. Žijete z našich daní, vlastníte pôdu, majetky, a stále vám to nestačí. Chamtiví chudáci, ruky preč od našich práv. Hovoríte, že znesväcujeme vaše svätosti, ale vy ste boli prví, čo zneuctili naše telá. Nielenže kontrolujete politický a spoločenský život, ale siahate aj do našich tiel a porušujete našu autonómiu. Ak Boh existuje, pohŕda vami.

Policajti, útočíte na obyčajných demonštrantov. Za to sa nehanbíte? Kde ste, keď vás potrebujú ženy a deti, obete domáceho násilia? Ste to vy, fízli, ktorí ste často jeho páchateľmi. Kde ste, keď dochádza k sexuálnemu zneužívaniu? Ste to vy, ktorí hádžete zodpovednosť na obete. Ste to vy, čo neprijímate trestné oznámenia. Obete nechcú prehovoriť, jednoducho vedia, ako s nimi budete zaobchádzať. Ignorujete násilie páchané na ženách, ktoré nezanecháva len stopy na ich telách. Psychické týranie a obrovské traumy, ktoré ostávajú aj po útoku, sú vám ľahostajné. Dôsledky násilia si roky nosíme v našich hlavách. Kladiete nám otázky, ktoré zahanbujú obete, a podporujete kultúru znásilnenia. Sami páchate násilie na zadržiavaných a buzerujete ich. Myslíte si, že môžete všetko, že vám sa nikto na prsty nepozrie.

Policajti, chránite budovy a pomníky. Nechránite ľudí. Neboli ste tam, keď nacionalistické gangy zaútočili na demonštrantov vo Varšave. Prácu za vás odviedli antifašisti a antifašistky. Démonizovaná Antifa pomáha ľudom, zatiaľ čo vy sa podriaďujete záujmom zaujatej vládnej garnitúry a triede, ktorá drží v rukách kapitál. Nacionalisti a futbaloví ultras odmietajú vpustiť do krajiny príslušníkov etnických menšín, ktorí utekajú pred vojnou. Tvrdia, že prisťahovalci nás budú biť a znásilňovať. Skutočnou hrozbou je pritom pravica. Práve vy, fízli, nás zhadzujete zo schodov, robíte teroristické akcie, na pochody za rovnosť chodíte s bombami, útočíte na bezbranné ženy a ľudí z komunity LGBT+. Ste obyčajní zbabelci, ktorí masovo útočia na slabších a utekajú, keď atmosféra vrie. Naše staré mamy nemali morálne dilemy – vedeli, že nacisti patria na smetisko dejín. Všetci vieme, kam vedie nacionalizmus a fašizmus. Nedovolíme, aby sa to zopakovalo. Všetky sme antifašistky!

Kapitalisti a neoliberáli nie sú o nič lepší. Sú autormi takzvaných kompromisov. Liberálna opozícia naše problémy nevyrieši! Interrupcie dostupné pre najbohatších nie sú riešenie. Chudobní trpia, keď majú na výber pseudokompromis alebo zákaz. Súkromné ​​kliniky a výlety na Slovensko si väčšina z nás nemôže dovoliť. Na tieto a ďalšie nespravodlivosti kapitalistického systému máme jednu odpoveď: socializmus. Práva žien sa viažu nielen na interrupciu, ale aj na právo bývať, na všeobecne prístupnú, bezplatnú prenatálnu a zdravotnú starostlivosť, na podporu matkám a rodinám detí so zdravotným postihnutím. Ochrana života sa nekončí pôrodom! Ak sa divoký kapitalizmus nezastaví, nebude viac žiadny priestor pre život. Socializmus, alebo barbarstvo.

Interrupcia by mala byť právom, nie výsadou. Nemôžeme bojovať za interrupcie bez socializmu, sexuálnej výchovy, všeobecného prístupu k antikoncepcii, solidarity, sesterstva a feminizmu. Všetky tieto postuláty musia ísť ruka v ruke. Ak sa odignoruje čo len jediný, zo zvyšku ostane pokrytecká fraška. Využime energiu, ktorú dnes máme, na zavedenie revolučných zmien. Nenechajme sa zneužiť falošným ľudským odpadom, ktorý chce zhabať politický kapitál. Zorganizujme sa, zjednoťme sa a bojujme. Jedna za všetky, všetky za jednu.

Manifest štváčok

  1. Interrupcia na požiadanie – bezplatná a verejne prístupná
  1. Socializmus – dobrý život pre všetky ženy, nielen pre tie finančne zabezpečené
  1. Radikalizmus – žiadne kompromisy, žiadne polovičné opatrenia
  1. Feminizmus – nielen prístup k interrupcii, ale aj uznanie neplatenej ženskej práce v domácnosti a lekárska starostlivosť šitá na mieru ľudom s maternicou
  1. Antifašizmus – sestry, musíme sa o seba postarať. Pravicové násilie tu nemá miesto
  1. Inkluzívnosť – solidarita so všetkými diskriminovanými skupinami

Kolektyw Podżegaczki

Zin Kolektívu Štváčky Wolność, aborcja, emancypacja si môžete prečítať na stránke: bit.ly/3oRXuwg

Manifest bol preložený a krátený so súhlasom autoriek.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: