Kvalitný komiks nájdete zadarmo na internete

Marek Hudec11. novembra 20191528

V kreslenom seriáli Adventure Time na detskej stanici Cartoon Network si dve princezné dajú bozk, v dobrodružnom epose She-Ra and the Princesses of Power na Netflixe má jeden z hrdinov dvoch otcov a mimozemské stvorenia v populárnom seriáli Steven Universe žijú v harmonických lesbických vzťahoch.

Posledné roky fantasy popkultúra pre deti a mládež zažíva veľkú revolúciu v reprezentácii rozdielnych kultúr a LGBT+ vzťahov. Tento trend – prekvapivý vzhľadom na to, že ide o žáner prísne sledovaný konzervatívnymi rodičmi – čiastočne súvisí s úspechom mnohých queer tvorcov schopných presadiť sa v nadnárodných televíznych spoločnostiach.

Do tejto vlny možno zaradiť aj vynikajúci komiks DeadEndia od britského autora Hamisha Steela. Jeho hrdina Barney je transrodový muž, ktorý utiekol z domu spolu so psom Pugsleym. Aby prežili, začnú pracovať v zábavnom parku, v atrakcii strašidelného domu. To však netušia, že budova je skutočne prekliata a pravdepodobne slúži ako brána do pekla.

DeadEndia predstavuje to najlepšie z kreslenej popkultúry: zabáva inteligentným humorom, postavy v komikse sú premyslené, mnohovrstevnaté, sympatické a inteligentné. Nadprirodzené zápletky síce vznikli ako reakcia na rôzne sci-fi klišé, ale zároveň trefne odkazujú aj na súčasné problémy: duševné zdravie, potrebu zapadnúť a samozrejme zápas o vlastnú dôstojnosť. Súkromie hlavných hrdinov sa odkrýva postupne a dáva priestor vcítiť sa do ich životných osudov.

Steele je povolaním tiež tvorca animovaných filmov, no DeadEndiu sa mu nepodarilo presadiť v televíznom svete. Najprv ju pripravil ako niekoľkominútovú snímku do série Cartoon Hangover a ako pilotný diel budúceho seriálu ju ponúkal niekoľkým spoločnostiam. K žiadnej dohode však nedošlo a Steele teda začal na príbehu pracovať vo voľnom čase a zverejňovať ho na otvorených internetových platformách pre komiksy.

DeadEndiu teraz môžete zadarmo čítať na stránke Tapas, ktorá vznikla pred niekoľkými rokmi v Južnej Kórei. Práve táto databáza ponúka veľký priestor na reprezentáciu queer vzťahov, a nájdete tu aj jednotlivé diely komiksu Heartstopper, ktorý len nedávno vyšiel na Slovensku pod názvom Motýliky vo vydavateľstve Cooboo.

Aj Steelov komiks vyšiel knižne, pred rokom, na anglickom trhu vo vydavateľstve Nobrow. DeadEndia má už totiž celkom dlhú históriu. Vo forme takzvaného webcomicu (internetového komiksu) existuje od roku 2013 a kým získala súčasnú podobu, ktorej kresba je technicky bezchybná a veľmi príjemná, prešla opakovaným autorovým prekresľovaním. V súčasnosti Steele pracuje na jej ďalších epizódach.

Komiks: Hamish Steele: DeadEndia. Tapas.io, 2013 – dodnes.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: