Autor komiksov Riad Sattouf spoznal Ester, keď mala deväť rokov. Pomyslel si, že ešte nestretol dieťa, ktoré by tak veľa a otvorene hovorilo o svojom živote. Pôsobila ako rádio, všetko vykecala. Zároveň Sattoufa zaujala tým, že navonok nijak nevytŕčala z davu: ani výzorom, ani pôvodom – pochádzala z usporiadanej rodiny. Keďže v tom čase autor spracovával vlastné detstvo v sérii Jednou budeš Arab, ľahko sa dokázal naladiť na jej zážitky zo školy. Na základe rozhovorov s Ester (mimochodom, jej identitu zatiaľ nezverejnil) vytvoril populárnu sériu komiksov, ktorá vychádzala na pokračovanie v rôznych francúzskych periodikách. Z každého roka jej života sa rozhodol vydať jednu knihu, pričom skončiť chcel v Esteriných osemnástich – tento diel vyšiel vo Francúzsku len pred dvoma mesiacmi.
Na Slovensko prichádzajú Ester a jej zápisky o živote v špeciálnom formáte, vydavateľka Jana H. Hoffstädter spojila zväzky z jej trinásteho, štrnásteho a pätnásteho roku života. Vybrané čriepky sú skutočne očarujúco vtipné, mnohým nepochybne pripomenú ich denníky z čias dospievania: napríklad, keď si Ester robí zo všetkého zoznamy, keď sa snaží porozumieť svojej osobnosti, keď emotívne a s idealistickým zápalom prežíva spoločenské dianie, keď bezprostredne a priamo komunikuje s čitateľstvom. Celý projekt má autentickú atmosféru každodennosti, podobne ako mal film Chlapčenstvo. Jeho režisér Richard Linklater v snímke sleduje 12 rokov života jednej rodiny.
Zaujímavé na Sattoufovej komiksovej sérii je možnosť sledovať na ploche takmer dvoch stoviek strán, ako sa mení Ester i jej postoje. Často sa napríklad zaoberá vzťahmi medzi chlapcami a dievčatami v triede či premenami vnímania vlastného tela. A hoci reprodukuje mnohé stereotypy týkajúce sa vylúčených skupín, z pohľadu dieťaťa je to prirodzené. Pre čitateľstvo je však veľmi osviežujúce ponoriť sa do príbehu dospievania v súčasnosti poznačenej pandémiou koronavírusu, vládou Emmanuela Macrona či štrajkami za klímu. Knihu si nepochybne užije nielen dospievajúce auditórium, ale aj dospelí.
Problémom môže byť jedine prijatie formátu. Nejde totiž o lineárne vyrozprávaný dej, ale o sériu kraťasov. Každá strana je jednou uzavretou myšlienkou, mikropríbehom. Hoci tak vychádzali zápisky Ester v novinách, v knižnom médiu fungujú trochu menej než napríklad Sattoufova komiksová séria Jednou budeš Arab. Hoci ju tiež tvorili samostatné scénky, prepájal ich hlbší naratív o hľadaní identity. Ester skôr pripomína série iných komiksových kraťasov s anekdotou na konci, ako sú Garfield alebo Calvin and Hobbes. Na druhej strane, s Ester sa zrejme bude vedieť ľahšie stotožniť aj mladšie čitateľstvo, keďže oproti iným dielam zo žánru young adult pôsobí táto kniha oveľa autentickejšie a sympatickejšie. Sattouf sa nesnaží imitovať dospievanie, ale čo najpozornejšie počúva svoju hrdinku a jej prežívanie zaznamenáva bez príkras a pátosu.
Riad Sattouf: Ester a jej zápisky o živote. Keď mala 13, 14 a 15 rokov. E. J. Publishing, 2024.
Marek Hudec