Editoriál

Peter Žiak8. októbra 2023300

S radosťou vám oznamujeme, že Kapitál nadviazal spoluprácu s renomovaným francúzskym mesačníkom Le Monde diplomatique (v preklade Diplomatický svet), ktorý má vďaka dlhodobej kritike politických a ekonomických elít povesť nekonformného média, čo môže byť z hľadiska jeho angažovanosti vnímané ako kompliment. Kapitál vám bude na svojich webových stránkach prinášať každý mesiac preklady článkov z francúzskych vydaní, ktoré mapujú globálne i lokálne problémy súčasného sveta.

Le Monde diplomatique uverejňuje kritické analýzy, reportáže a výskumy z oblasti medzinárodnej politiky, ekonomiky, spoločnosti a kultúry. Mesačník funguje aj na báze medzinárodnej spolupráce a lokálnych redakcií po celom svete. Vychádza v 44 medzinárodných verziách a v 18 jazykoch. Medzi frekventované témy článkov patrí geopolitika a medzinárodné vzťahy, kritika neoliberalizmu, kolonializmu a imperializmu, problémy ekonomických nerovností či pracovných podmienok. Dlhodobo zaujíma kritické stanovisko voči globálnemu fungovaniu kapitalizmu – jeho spoločenským a environmentálnym dopadom. Skúma progresívne a alternatívne formy demokracie, medzinárodnej spolupráce a ekonomiky. Pravidelne tiež informuje o problémoch rozvojových krajín a bývalých kolónií.

V prvých článkoch vám prinesieme pohľad na súčasnú americkú ľavicu, ktorá prehráva boj s politickým establišmentom, korporáciami a ich lobistami, ako aj reflexiu aktuálnych tendencií vo svetovej geopolitike, kde prevažujú krátkodobé pragmatické záujmy a absentuje vízia medzinárodného usporiadania a riešenia globálnych problémov.

Veríme, že analýzy a reportáže, ktoré Le Monde diplomatique publikuje na medzinárodnej platforme, prispejú k rozvoju kritického pohľadu a pokrokového uvažovania aj na Slovensku.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: