Editoriál

Tomáš Hučko9. apríla 20203059

Témy Kapitálu pripravujeme dlho vopred a to má svoje výhody i nevýhody. Výhodou je to, že máme na prípravu veľa času, môžeme osloviť množstvo zaujímavých odborníkov a odborníčok, ponoriť sa hlbšie do danej problematiky, objaviť nečakané súvislosti. Nevýhodou však je, že nevieme odhadnúť, do akej spoločenskej nálady a situácie sa témami trafíme. Marcová téma Neposlušnosť tak prišla vo chvíli, keď sa s nástupom pandémie koronavírusu ukázalo, že v istých situáciách je opodstatnené poslúchať expertné autority. Aj hashtag #zaneposlusneslovensko vyznel – ako nám napísala i jedna čitateľka – v tej chvíli úplne inak, než sme zamýšľali. 

Naopak, téma Dystópie môže pôsobiť tak, akoby akútne reagovala na prítomnú krízovú situáciu. Keď sme sa však pre ňu minulý rok rozhodli, hnala nás najmä predstava, ako bude vyzerať budúcnosť sveta sužovaného klimatickou krízou, globálnym nástupom populizmu a krajnej pravice. Navyše apokalyptické a dystopické scenáre ľudí dlhodobo fascinujú. Ako píše v úvodnej eseji Dominik Želinský, „príbehy konca vnucujú štruktúru a systém chaotickej každodennosti. Ak vieme, že svet sa niekde začal, má nejakú zápletku a napokon nevyhnutný záver, môžeme uvažovať o svojom mieste v tomto príbehu“. Dnes, keď mnoho z nás pracuje z domácej karantény a snaží sa v izolácii zorientovať v množstve informácií o prebiehajúcej svetovej pandémii, by sme azda nič nechceli viac než dať tomuto chaosu nejakú štruktúru, zápletku a najmä predstaviť si jeho koniec. 

Nič také nás však s najväčšou pravdepodobnosťou v blízkej budúcnosti nečaká. Neistoty – finančné, sociálne, medziľudské – sa budú šíriť rýchlejšie než obávaný vírus. Čo nám zostáva? Vidieť v tejto svetovej kríze možnosti nových utópií? Dúfať, že siete solidarity sa touto skúškou paradoxne posilnia? Predstavy sú to pekné, no žiaľ, zatiaľ neopodstatnene optimistické. Možno by sme sa zatiaľ mohli uspokojiť s vierou, že pandémia otvorí dvere radikálnejšej politickej imaginácii, ktorá sa nekončí na prahu strachu pred dystópiami ani naivnou vierou v neuskutočniteľnú utópiu. Čaká nás teraz mnoho poctivého premýšľania a ešte viac práce. Aj preto pre vás už pripravujeme ďalšie číslo, špeciálne venované tejto téme. Dovtedy – buďte zdraví a dávajte si na seba pozor.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: