Denník princa v Balenci’ bunde – SIMILIVINLIFE 

Michael Papcun17. februára 2024173

Pôsobí a znie to nečakane, ale je to vlastne veľmi logické vyústenie jednej tendencie. Východoslovenská rapová scéna má dlhodobo svoj vlastný, špecifický, progresívny a jasne sa vyčleňujúci zvuk. Od tekutého, atmosférického trapu Haha Crew sme sa dostali k futuristickému zvuku rapera Wena, či kolektívu KHANS… a odkaz ďalej rozvíjajú na streamingoch veľmi úspešné EPčká rapera Simiho (SIMILIVINLIFE). Pod kapucňou z tanečných temp a chytľavých fráz sa skrýva vcelku komplexný systém vplyvov a referencií, ktorý „prešťal“ desiatky soundcloudových pokusov o podobný výsledný mix. Zatiaľ najväčším úspechom je EP DVOJBODKAHVIEZDIČKA z konca minulého roka, ktoré jasne definuje kontúry súčasných trendov v hip-hope, módne-estetických trendov generácie Z a Simiho schopnosti kreatívne s týmito „dátami“ narábať.

Simiho posledné EP ťahá hlavne virálny hip-hopovo tanečný hit PU**Y POWER, čo trocha neprávom stavia do tieňa zvyšné tri tracky. Tie prezentujú, podobne ako pilotný singel, bezstarostný a zároveň zvláštne (ale známo) melancholický svet party a afteriek, ktorý je kľúčový pre lyrickú výpoveď aj produkčný background albumu. Simiho zvuk je v rámci slovenskej scény vlajklovou loďou súčasnej Y2K (návrat k trendom nultých rokov) estetiky. Svoje trapové základy mieša s tanečnou elektronikou a popovým prístupom k skladateľstvu aj rapovému prejavu. Mäkký vokál, viac spievajúci ako rapujúci, sa mieša so samplami (napríklad Justina Timberlaka) a v rýchlom slede hádže jeden chytľavý bar za druhým. V zmysle tejto verbálnej kadencie a charakteru jednoduchého storytellingu krátkych civilných etúd z nočného života prebásnených v jednoduchých obrazoch a metaforách je DVOJBODKAHVIEZDIČKA ako zhudobnený denníček. Kolážovito pozapisovaný v emojis, hlasovkách, správach na Instagrame a iných sociálnych platformách. Pôsobí osobne a vďaka precíznej produkcii zároveň veľkolepo.

Simiho texty a celkový prístup sú viac popom než rapom, čo je v súčasnosti viac-menej norma. Nebojí sa však otvorene si uletieť na post-teenagerskej afektívnosti. Tým zlieva autenticitu s až seriálovou štylizáciou. Je to album, ktorý dokladá generačné miešanie virtuálneho a fyzického sveta, ktorý sa mení na svoje na mieru vytvorené digitálne avatary alebo oživovanie animákovej estetiky v móde a fyzickom imidži. Inými slovami, Simiho zvuk a obrazy sú civilné a blízke, no zároveň pôsobia ako virtuálna simulácia z videohry typu SIMS. Hip-hopová elektronika (už môžeme naplno hovoriť o post-hip-hope?), rovnako opioidná ako stimulujúca.

: *

SIMILIVINLIFE: DVOJBODKAHVIEZDIČKA. 2023.

Michael Papcun

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: