Detektívka v čase korona paniky

Marek Hudec9. apríla 20201498

Stephen King napísal už aj lepšie knihy, než akou je Outsider (v slovenčine ho vydal Ikar v roku 2019). Nové filmové, ale ideálne seriálové adaptácie by si určite zaslúžili napríklad Podpaľačka, Tretie oko, Cujo či Pavučina snov

Zdá sa však, že spoločnosť HBO chcela naskočiť na vlnu úspešných kingovských projektov z posledných rokov a siahla po menej známom námete. Outsider nadväzuje na mnohé hororové príbehy o zlých dvojníkoch. 

V lese sa nájde znetvorená mŕtvola chlapca so stopami po zuboch. Všetky dôkazy nasvedčujú, že ho zabil obľúbený telocvikár Terry, ktorý má však na čas zločinu nepriestrelné alibi. Mohol byť na dvoch miestach naraz? 

Minisériu Outsider, ktorú tvorí desať dielov, káblová televízia vysielala od januára do marca. Na adaptáciu HBO najala skvelých detektívnych autorov Richarda Pricea a Dennisa Lehanea, a dobre sa rozhodla. Seriál sa, podobne ako ich knihy, podrobne zaoberá vykreslenými postavami. 

Rozuzlenie záhady diváci a diváčky vedia vytušiť skoro, čo neprekáža, zmysel príbehu tkvie inde. „Nenávidím knihy, v ktorých sa na strane sedem zjavia zombie a na strane osem sú s tým už všetci zmierení,“ hovoril Price pre magazín Indiewire. „Ako bežný človek, napríklad poštár, uverí v niečo šialene nadprirodzené?“

Na Outsiderovi je zaujímavé, že zatiaľ čo dej iných detektívok poháňajú vpred otázky „Kto je vrah?“ a „Ako obeť umrela?“, tu je dôležitá psychika hlavného hrdinu a to, za akých okolností prijme existenciu nadprirodzena. Proti nemu stojí kreatúra, ktorá môže byť porazená len za istých podmienok, tvorcovia nám ich odhaľujú postupne. Okrem toho sa seriál snaží nadprirodzený element príbehu držať bokom a sústredí sa na stav amerických väzníc alebo kriminalistické postupy. Aj scény, ktoré nasvedčujú existencii paranormálnych síl, sa zámerne dajú interpretovať ako halucinácie alebo sny.

Scenár ukazuje hlavne rozličné spôsoby, ako sa osamotený jednotlivec, a potom širšie spoločnosť, vyrovnáva s novou nečakanou, potenciálne nebezpečnou situáciou a snaží sa vyhnúť zmätku: neverí jej, zosmiešni ju, spochybní ju, snaží sa proti nej obrniť triviálnymi spôsobmi, kapituluje, chce ju pochopiť a prijíma kroky, aby ju zvládol. 

Vlastne, paranoidná, úzkostlivá atmosféra seriálu, naznačujúca, že zlo číha za každým rohom, môže pripomenúť krízu okolo koronavírusu. Nehovoriac o tom, že netvor kvôli svojej existencii rozširuje nákazu dotykom a detektívi zúfalo zisťujú, s kým každým prišiel do kontaktu. Tým, že monštrum mení svoju podobu, je tiež neviditeľné, rovnako ako vírus. 

Seriálu sa okrem toho podaril ešte jeden husársky kúsok. Austrálsky herec Ben Mendelsohn sa preslávil hlavne rolami rôznych slizkých zloduchov (Ready Player One, Hviezdne vojny). V Outsiderovi dostal netradične hlavnú kladnú rolu a exceluje. 

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: