Ďakujeme, tieto zákony nepotrebujeme

Michaela M. Hanzelová14. júla 202221078

Varovanie: V texte sa hovorí o interrupciách. 

Skoro každý pondelok chodíme so spolubývajúcou do kina. Náš rituál má prozaický dôvod – sú vtedy lacné lístky a dodáva to štruktúru našim dňom a týždňom. Keď sme koncom apríla išli na L’Événement (2021, réžia: Audrey Diwan), poslanec Čepček a ĽSNS hnali parlamentom ďalšie návrhy zákonov, ktoré by obmedzili právo žien na interrupcie. Pár týždňov predtým sa začali objavovať informácie o Ukrajinkách znásilnených vojakmi ruskej armády. A ja som sedela v tmavom kine a pozerala sa na mimoriadne názorné zábery toho, ako sa dvadsaťročná študentka snaží prerušiť nechcené tehotenstvo. Akýmkoľvek spôsobom.

Film L’Événement (anglický názov Happening) je natočený podľa rovnomennej autobiografickej knihy Annie Ernaux (Gallimard, 2000, v anglickom preklade vyšla po prvý raz v r. 2001), jednej z najlepších súčasných francúzskych autoriek. Podobne ako knihy Didiera Eribona a Édouarda Louisa, aj tvorba Annie Ernaux má silné sociologické črty. Ernaux pochádza z robotníckej triedy a v rodine bola prvá, ktorá sa dostala na univerzitu. A potom ako 23-ročná otehotnela. Rok 1963 a zákon, ktorý trestal prerušenie tehotenstva väzením. Ernaux mimoriadne presvedčivo zachytáva stres z tej „choroby, ktorá robí zo žien domáce paničky“ – a strach, že príde o svoju jedinú šancu na sociálny vzostup. Nakoniec sa jej podarí nájsť zdravotnú sestru, ktorá je ochotná za ekvivalent mesačného platu vykonať interrupciu. V knihe je to neskôr prirovnané k pašerákom prevádzajúcim utečenectvo do Európy. Kritizovať ich je totiž ľahšie ako kritizovať systém, ktorý núti ľudí riskovať život pre to, aby mohli žiť tak, ako chcú, môžu a zvládnu. Či už je to v kontexte nelegálnej interrupcie alebo úteku z vojnových zón.

Ernaux sa na viacerých miestach tejto pomerne útlej knižky zaoberá právom, bezprávím a tým, ako právny systém ovplyvňuje naše životy. Skúma, ako spoločnosť interaguje so zákonmi a či je schopná ich aj kriticky posudzovať, alebo len súdiť podľa nich. Nové anglické vydanie knihy Happening som si kúpila 6. mája, keď v parlamente neprešli tri novely zákonov o interrupciách. Aj by som napísala, že to bolo na oslavu, ale to by som najprv musela veriť tomu, že o pár mesiacov neprídu ďalšie. A nebáť sa, že to náhodou raz prejde. Pretože naše zákonodarkyne a naši zákonodarcovia akosi s presnosťou švajčiarskych hodiniek pravidelne zabúdajú, že tieto návrhy vedú len k obmedzeniu prístupu k bezpečným interrupciám.

Somelierske info: K tejto knižke si výnimočne namiesto môjho tradičného pohára vína prosím, aby sme na Slovensku mali konečne prístup k Mifegynu. Ďakujem.

Annie Ernaux: Happening. Fitzcarraldo Editions, 2021.

Michaela M. Hanzelová

2 komentárov

 • Zuzana

  19. júla 2022 v 20:56

  Miska, super ??

  Odpovedať

 • Beata Matouskova

  19. júla 2022 v 21:52

  Úžasne napísané.?

  Odpovedať

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: