Neotravujte, tu sme pri budovaní konzervatívnej retrotópie

Pavol Hardoš13. októbra 202371349

V deň prvého výročia teroristického útoku na Zámockej sa Právnická fakulta UK rozhodla spropagovať výzvu na esejistickú súťaž s témou „Registrované partnerstvá na Európskom súde pre ľudské práva – možnosti (a limity) konzervatívnej odpovede na rozsudky ESĽP (Fedotova)“. Súťaž organizujú spolu s Nadáciou Fides et ratio a Inštitútom Ladislava Hanusa.

Už zadanie súťaže napovedá, že cieľom organizátorov nie je poukázať na intelektuálnu chudobu „konzervatívneho“ odmietania ľudsko-právneho rámca, ktorý nevyhnutne musí priznať párom rovnakého pohlavia inštitút registrovaného partnerstva.

Naopak, ich esejistická súťaž je pozvánkou pre spriaznených radikálov predstaviť si budúcnosť, v ktorej už nebude právny štát musieť rešpektovať ideologicky nevyhovujúce práva sexuálnych menšín. Pozvánka predstaviť si svet, v ktorom jestvujú akési súťažiace „liberálne“ a „konzervatívne“ ľudské práva, miesto práv univerzálnych. Je to pozvánka predstaviť si svet retrotópie, kde „prorodinné hodnoty, dôstojnosť každého človeka a ľudské práva“ v skutočnosti nebudú platiť pre všetkých, ale len pre vyvolených.

Predsedom nedávno vzniknutej Nadácie Fides et ratio je Jozef Filko, ktorý kandidoval v septembrových voľbách za krajne pravicovú Kresťanskú úniu. Hlavným zmyslom existencie tejto strany sa javí byť práve boj proti rodovej rovnosti, sexuálnym menšinám, iným náboženstvám či zdôrazňovanie úzkeho výkladu kresťanstva na úkor ľudských práv a demokratických princípov.

Členom výkonného tímu nadácie je aj Tomáš Kováčik, dlhoročný aktivista známy svojím bojom proti reprodukčným právam a právam LGBTI menšiny.

Obaja sú súčasťou hŕstky radikálnych aktivistov, ktorí tu ostatných desať rokov mobilizujú nenávisť, popularizujú pseudovedecké argumenty a šíria konšpiračné teórie v prospech ich úzkeho doktrinálneho výkladu kresťanstva. Tento výklad im navyše slúži pre ich vylučujúcu a nedemokratickú interpretáciu konzervativizmu. Ako naznačuje aj štatút ich súťaže, dôslednú aplikáciu ich ideológie napokon vidia v protiklade k ľudsko-právnemu rámcu, na ktorom stojí náš demokratický režim.

V tomto nachádzajú zhodu aj s druhou organizáciou, ktorá stojí za súťažou. Inštitút Ladislava Hanusa patrí k hlavným intelektuálnym hýbateľom slovenského krajne pravicového konzervativizmu, ktorý si za svoj cieľ stanovil demontáž liberálno-demokratického zriadenia. Jeho predseda Juraj Šúst nie je známy len tým, že by rád zakázal rozvody, ale tiež tým, že pod patronátom predsedu NRSR Borisa Kollára organizoval tzv. Konzervatívny summit, kam pozýval prednášať hviezdy európskej a svetovej krajnej pravice, snívajúce sen o post-liberálnej budúcnosti, kde už nebudú dôsledne uplatňované ľudské práva stať v ceste ich ideológii.

Práve v ľudských právach a v ich univerzálnosti a dôslednom naplnení totiž vidia hrozbu pre svoj doktrinálny výklad, v ktorom nie je miesto ani pre rodovú rovnosť, ani pre práva sexuálnych menšín.

Nejde pritom žiaľ o prvý podobný úlet, pokúšajúci sa normalizovať radikálne a nedemokratické prúdy na akademickej pôde právnickej fakulty UK. V apríli tohto roku sa napr. mala konať diskusia „Rozdelená spoločnosť: ako z toho von“ pod záštitou pseudovedeckého a krajne pravicového „Inštitútu pre paradigmatické reformy“. Moderovať ju mal absolvent PFUK Dalibor Jurášek z konšpiračného webu hrot.info (personálne prepojeného s organizujúcim inštitútom). Debata sa nakoniec nekonala, keďže viacerí diskutujúci a diskutujúce, po oboznámení sa s reputáciou moderátora, svoju účasť odvolali.

Problémom tejto súťaže napokon nie je to, že nespĺňa parametre akejsi „apolitickosti“, čo je v demokratickej spoločnosti vždy nezmyselná a neuskutočniteľná podmienka. Problémom je to, akú politiku a aké hodnoty táto súťaž a jej organizátori reprezentujú. Sú to totiž hodnoty a politiky, ktoré nemajú na akademickej pôde, oddanej poznaniu, demokracii, ľudským právam a humanizmu, čo robiť.

Autor je politológ

 • SaLaDiN

  16. októbra 2023 v 18:12

  Autor opat ako vzdy, ukazuje svoju mentalnu zakomplexovanost a intelektualne malomestiactvo.
  *
  Ale tak politolog, nevedel matematiku, isiel studovat politologiu, lebo nemal logiku na to, aby studoval pravo a argumentoval.
  *
  Ako typicky revolucny laviciar, nedokaze formovat argumenty, ale len nalepkuje, pravdaze, kazdy je extremista a radikal. A pritom neustale klame.
  *
  Aby to bolo jasne, neexistuje ziadne univerzalne pravo na manzelstvo pre LGBTI komunitu. Dokonca, par medzinarodnych dokumentov, ktore manzelstvo definuju, ho explicitine definuju ako zvazok muza a zeny z pozicie pohlavia.
  *
  Dalej, nasa ustava a legislativa jasne definuje, kto je extremista a kedze ludia, na ktorych poukazuje, mozu verejne sirit svoje myslienky a organy cinne v trestnom konani ich zatial nevysetruju, tak to extremisti nie su.
  *
  Ale to je tak, ked si tak blizko Stalina, ze kazdy napravo od teba je fasista, radikal atd, tak to aj vyzera. Ze mentalny odpad ako ty moze byt ucit na VS, je ukazka slovenskeho skolstva. Odbornik ako Dubela, podla ktoreho v druhej svetovej zomrelo 8 milionov Bielorusov a oslobodila nas rumunska armada, tiez politolog. 😀

  Odpovedať

 • SaLaDiN

  16. októbra 2023 v 18:19

  Sorry, ten hlupy Rusin sa vola Duleba, ucil na Presovskej univerzite.
  *
  Prikladam aj link

  „https://www.topky.sk/cl/10/2096391/Analytik-Duleba-na-plne-usta–Matovic-sa-vysmieva-vlastnej-krajine–Verime-obrazu-Ruska–ktory-sme-si-vymysleli“

  *
  „Druhá svetová vojna a obraz, ktorý sme prijali, že nás oslobodilo Rusko, hoci to vôbec nie je pravda. Červená armáda bola tvorená z 15-tich sovietskych republík, ale my to na Slovensku považujeme za ruskú armádu. To, že z tých zhruba 20 miliónov zabitých vojakov bolo 8 miliónov Ukrajincov, 6 miliónov Bielorusov, čo je 14 miliónov, a zvyšok boli ďalšie národy vrátane Rusov, to nám uniká. Máme tu mylný pocit, že to bolo Rusko. Odhliadnuc od toho, že rumunská armáda bola absolútne rozhodujúca pri oslobodzovaní Slovenska. Toto všetko sme zabudli a berieme to tak, že nás oslobodilo Rusko a vnímame to tak, že Sovietsky zväz, čo bol úplne iný štát, si zamieňame s Ruskom.“

  *

  Uroven slovenskych politologov a ucitelov na univerzitach, teraz sa tym ratingom ani necudujem 😀 : D

  Odpovedať

 • SaLaDiN

  16. októbra 2023 v 18:59

  Este dodam, ze krajna pravica sa v mainstream politologii, teda v ortodoxnych skolach definuje ako antidemokraticka a su to rozne variacie totalitarizmu, fasizmu ci nacizmu atd.
  *
  Pravdaze, pan hlupy politolog si na svojom facebookovom ucte vybral hetorodoxnych autorov, ktori klasifikuju aj normalne legalne pravicove konzervativne politicke prudy ako krajnu pravicu.
  *
  To je si tak, keby ste si v ekonomii cerpali argumenty z marxistickych ortodoxnych skol, ktore nik neberie vazne. Ale je ta mentalna zaostalost pana politologa, komplexy z toho, ze jeho pavedu nikto neberie vazne a z hladiska vedeckeho badania je na to asi tak ako sucasna sociologia. Nie nadarmo prezivane krizu replikovania studii zo socialnych vied, lebo su tam experti ako ty.
  *
  To este dodam, ze na tento problem upozornuju mainstream politologicke skoly, ze tento pojem nie je jasny definovany politologii a fakticky, sa dnes zneuziva pseudoitelektualnmi ako ty v politickom boji a straseni a mal by sa zaviest iny, lebo hlupacikovia ako ty ho totalne sprofanovali.
  *
  Pan nevzdelany si zrejme aj mysli, ze fasizmus nebol revolucny ale reakcionarsky, ved tak to tvrdia marxisti : D

  Odpovedať

 • SaLaDiN

  16. októbra 2023 v 19:01

  z marxistickych heterodoxnych*

  Odpovedať

 • Andrej

  25. októbra 2023 v 15:38

  Autor je podpísaný ako politológ, čiže odborník, ktorý by si mal dokázať vytvoriť nestranný nadhľad na politické témy (hoci ja osobne nerozumiem, ako si môže nestranný nadhľad vytvoriť niekto, kto vlastne v ničom nemá vzdelanie a skúsenosti idúce do skutočnej hĺbky, k ich podstate – preto by som sa hanbil podpisovať ako „ekológ“, „politológ“, „filozof“… lebo rto sú len takí tárajovia – skutočným ekológom môže byť len expert v biológii, meteorológii… filozofom špičkový fyzik a pod.) Keby bolo politológovia naozaj expertmi v politike, mohli by si zakladať veľmi úspešné politické strany, čo samozrejme nerobia, lebo sú len tárajovia a v praxi by pohoreli.
  V článku autor, politológ, demonštroval, že je len zadubený vo svojom virtuálnom svete a nerozumie ani podstate toho, čo sa dnes označuje za „konzervativizmu“, ani tomu, čo v živote človeka znamená viera a nerozumie ani liberalizmu. Takže mu zostávajú len expresívne výrazy, aby namiesto faktov a hodnotnej analýzy (mozgu) hral na emócie – emóciami nahradil mozog.

  Odpovedať

 • Pingback: Sekulárne noviny: Október 2023 - EthosEthos

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: