Zo skutočných vrahov spravil seriál westernových hrdinov

Marek Hudec15. februára 2022887
Foto: HBO

V posledných rokoch sa mnohí filmári a filmárky vydali do policajných archívov, pretože na streamovacích platformách rástol dopyt po kriminálnych dokumentárnych seriáloch. Je to vďačný a relatívne lacný spôsob spracovania neobjasnených záhad, pretože diváci a diváčky sa s kamerou dostávajú doprostred pátrania, stávajú sa spolu so štábom detektívmi a detektívkami. Trend však teraz úspešne búra britsko-americká novinka Záhradníci (Landscapers), ktorú nájdete na HBO.

Je to prípad ako z Colomba. V roku 2012 objavia v záhrade zdanlivo opusteného rodinného domu v mestečku Mansfield dve mŕtvoly. Patria staršiemu manželskému páru a polícia sa snaží spojiť s ich dcérou Susan, ktorá už niekoľko rokov žije s manželom Christopherom vo Francúzsku. Keď sa dostavia na vypočúvanie, Susan sa k vražde svojej mamy rýchlo prizná, no mnoho detailov v jej príbehu nesedí.

Režisér štvordielnej minisérie Will Sharpe a scenárista Ed Sinclair sa síce bizarnú historku rozhodli vyrozprávať verne na základe rešeršovaných faktov, no namiesto dokumentárneho štýlu sa opierajú o text plný suchého humoru a estetiku starého Hollywoodu, miestami dokonca aj surrealizmu. Na prvý pohľad seriál formálne pôsobí zložito: skoro každá druhá scéna je nakrútená cez iný farebný filter, znepokojivú atmosféru umocňujú prestrihy z iných diel, v istom momente dokonca fotografie s dlhou expozíciou a v pozadí sa často zjavujú anonymné postavy vyčítavo a uprene hľadiace priamo do kamery.

Veľa z týchto zvláštnych prvkov má dôležitý umelecký význam: scény zo starých westernov opisujú vnútorný svet kriminálnikov, ktorých fascinujú kiná a pištoľníci stvárnení Carym Grantom či Humphreyom Bogartom. Postavy v pozadí zas evokujú porotu. Vidia cez fasádu Susan a Christophera, ktorí zo všetkého najviac túžia pôsobiť všedne a priateľsky. Sharpe a Sinclair dokonca spravili z dvojice niekoho ako Bonny a Clyde, keď im v poslednej epizóde napísali niekoľko metaforických scén, kde vo veľkých klobúkoch a na koňoch unikajú spravodlivosti. Ich scenár je výnimočný tým, že mieša viac nálad a žánrov. Jedna z ďalších častí, ktorá sa sústredí na vzťah Susan a Christophera, zas pripomína romantickú drámu.

Hoci je príbeh vyrozprávaný pomalším tempom, vôbec nenudí, jednak vďaka zaujímavému spracovaniu a tiež úžasným hercom. Niet pochýb, že Olivia Colman je mimoriadne všestranná herečka. Stačí si len porovnať, v akých rôznych polohách sa predstavila v poslednom čase. Okrem toho, že stvárnila napríklad dve panovníčky, pred pár rokmi bola hviezdou v detektívke Broadchurch ako vyšetrovateľka. Teraz je v role Susan na opačnej strane zákona a jej hranie zo všetkého najviac pripomína jej zlodušskú macochu z (mimochodom geniálnej) komediálnej drámy Fleabag. Susan sa tiež skrýva za sympatickou maskou, no diváctvo postupne odkrýva jej temnejšiu stránku.

Landscapers, tvorcovia: Will Sharpe, Ed Sinclair. Veľká Británia, USA (4-dielny TV seriál). Premiéra na SKY Atlantic a HBO: 6. december 2021.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: