Život v začarovanom kruhu

Eliška Horsáková18. novembra 2022262

Ako sa žije ukrajinským rodinám v Bratislave?

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu už uplynulo skoro trištvrte roka. Spočiatku na Slovensko prúdilo veľké množstvo žien a detí utekajúcich pred vojnou. Slovenská verejnosť sa zmobilizovala k bezprecedentnej solidarite, vlna pomoci však postupne opadla a dnes sa môže zdať, že z ľudí v nezávideniahodných životných situáciách zostal len akýsi cudzorodý element, ktorý nás už omrzel.

Výmena manželských rolí

Jún 2022

Ľudmila utiekla z mesta Černihiv na severe Ukrajiny spolu s manželom Jurijom, ktorý má invalidnú priepustku, a dvoma nepočujúcimi dcérami-dvojičkami. Tie medzičasom na Slovensku oslávili osemnáste narodeniny. Prvé dva týždne po prekročení hraníc sa snažili uchytiť na východnom Slovensku. Hľadali si v Prešove, Košiciach alebo Michalovciach byt, v ktorom by dievčatá mohli mať svoju vlastnú, spoločnú izbu. To sa im však nepodarilo, takže rodina bola nútená presúvať sa medzi rôznymi dočasnými útočiskami zriadenými pre utečencov, napríklad v telocvičniach. Dievčatá boli v zlom psychickom stave.

Neskôr sa im cez sociálne siete podarilo napojiť na mňa ako Slovenku, ktorá vie po ukrajinsky. Ozvali sa mi z vlaku, smerujúc do Bratislavy, s tým, že sú veľmi vyčerpaní neustálymi presunmi a boli by veľmi vďační za pomoc s ubytovaním. Hľadali jednoduchý byt, kde by sa vedeli utiahnuť do súkromia [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.