Veľký výpredaj dát

Dominik Želinský9. apríla 20202617

Pandémia vírusu Covid-19 prináša okrem všeobecnej paniky, reštriktívnych opatrení, prepadu akciového trhu a dlhého obdobia ekonomickej neistoty aj mimoriadne investičné príležitosti. Jednou z nich je nákup a predaj zdravotníckeho materiálu a dezinfekčných prostriedkov; zdá sa, že túto možnosť objavili už pred niekoľkými dňami naši politickí činitelia a bezškrupulózny segment tradičného podnikateľského sektora. Druhá, sofistikovanejšia, je vecou technologických firiem a ad hoc projektov, ktoré si uvedomili, že pandémia je zaujímavou príležitosťou, ako nielen zlepšiť svoj verejný image, ale aj produktívne rozšíriť svoje podnikanie a dátové portfólio.

Činí sa totiž celá krajina, ba celý svet. Lekárky, lekári a zdravotnícky personál pracujú od rána do večera, dôchodcovia a dôchodkyne šijú rúška, analytičky a analytici produkujú každý deň jeden update včerajšieho modelu a junior manažéri nadnárodných korporácii v krvi a pote editujú svoje nové podcasty. Zahanbiť sa nenechajú ani tí, čo vedia programovať a analyzovať veľké dáta. Do obehu sa dostalo hneď niekoľko nových aplikácií, analýz a čerstvých funkcionalít zabehnutých stránok, ktoré sa snažia prispieť troškou pri záchrane spoločnosti pred pandémiou. Jedným príkladom môže byť český Seznam.cz, ktorý v posledných dňoch svoje mapy obohatil o aktívny tracking používateľov (samozrejme, so súhlasom), ktorý im má pomôcť vyhnúť sa lokalite, v ktorej by sa mohli nakaziť koronavírusom. Na Slovensku zasa vznikla aplikácia Zostaň Zdravý, ktorá rovnako upozorňuje užívateľov na to, či sa v ich okolí nevyskytuje niekto infikovaný koronavírusom.

V momentálnej situácii sú tieto aplikácie možno trocha užitočné, hoci je ťažké si predstaviť, že ich masové využívanie by mohlo reálne prospieť viac než jednoducho sedieť doma. Je ale dôležité pýtať sa, čo sa stane s dátami o našom pohybe a zvykoch, ktoré sme v dobrej viere firmám (či štátu) odovzdali. Je totiž dosť možné, že keď sa karanténa jedného dňa skončí, bude nás čakať naozaj veľký výpredaj našich dát.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: