Včera v noci som sa topila, dnes už chcem zachraňovať druhých

Sára Činčurová15. februára 2022464

V máji 2021 som ako novinárka na palube záchrannej lode Sea-Eye 4 mesiac dokumentovala záchranu 408 ľudí topiacich sa v Stredozemnom mori. Pri pobreží Líbye sme v medzinárodných vodách našli len v priebehu dvadsiatich hodín šesť klesajúcich člnov plných zúfalých, topiacich sa utečencov a utečeniek. Toto je príbeh jednej z nich.

Krátko pred polnocou v noci zo 16. na 17. mája 2021 som ako novinárka pracovala na záchrannej lodi, kde som sa na pár dní stala aj členkou posádky. Záchranná loď sa v tých chvíľach nachádzala približne osemdesiat námorných míľ od pobrežia Líbye. Na palube sme v tej chvíli mali už niečo vyše 220 ľudí, z ktorých väčšinu sme zachránili v rovnaký deň.

Operácie pre záchranárov v Stredozemnom mori sú vždy plné únavy, stresu a úzkosti: len aby sme ku každému z topiacich sa člnov prišli dostatočne rýchlo; len aby sme nenašli nikoho mŕtveho.

Naša posádka – 23 členov a členiek záchranného tímu vrátane mňa – mala v ten deň plné ruky práce. Všetci ľudia, ktorých sme zachránili, prežili, hoci väčšina utrpela zranenia, úpal, podchladenie alebo šok. Paluba bola v tej chvíli plná ľudí zachránených z toho najhoršieho a v palubnej nemocnici sa tempom vojnovej medicíny striedali [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.