2020 09 Star TrekTematický KapitálUmelá inteligencia a Star Trek

Kristína Malinovská8. septembra 202034

Science fiction býva predzvesťou doby. Vedecky a technicky presnú literatúru či film s orientáciou na technológie nazývame hard sci-fi. Star Trek je však zasadený do idealistickej budúcnosti, kde človek vďaka technologickým výdobytkom už nemusí pracovať a mnohí dostali šancu nasledovať romantický cieľ: spoznávanie hraníc sveta, teda vesmíru. 

 

Hoci vesmírne lode používajú warpový pohon či fázerové delá, Star Trek je najmä o ľuďoch. Môžeme teda skôr hovoriť o soft sci-fi. Vďaka inakosti mimozemských civilizácií sa dozvedáme najviac o sebe samých.

 

Neoddeliteľnou súčasťou vízie budúcnosti je aj umelá inteligencia. V Star Treku sa stretneme s väčšinou známych druhov: takzvanou autonómnou humanoidnou, asistívnou, ale aj kolektívnou umelou inteligenciou. Pristavme sa pri zaujímavých príkladoch umelej inteligencie, ktoré sa prelínajú s našou dnešnou realitou a pri konkrétnych dieloch, v ktorých ju objavíte.

 

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

 

Autorka je odborná asistentka na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky  UK. Skúma a učí kognitívnu neurovedu a umelé neurónové siete.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *