Slnovrat a severské tradície v Maďarsku

Marek Hudec9. septembra 20191500

Na dievčiny v bielych šatách praží slnko. Komicky kráčajú dozadu a trhajú pritom kvetiny. Musia nazbierať sedem rôznych druhov, vtedy sa im vo sne zjaví ich budúci manžel. Publikum vo švédskom kine sa zas smeje, ako ich letné tradície spotvorili v novom horore nazvanom – podľa ich sviatku – Midsommar, ktorý do našich kín dorazil pod preloženým názvom Slnovrat.

Počas júnového slnovratu si všetci v tejto severskej krajine berú dovolenky, odchádzajú na chaty a užívajú si niekoľko dní, keď slnko vôbec nezapadne. Toto obdobie zaujalo amerického režiséra Ariho Astera, ktorého meno sa pred rokom spomínalo hlavne v superlatívoch. Keď sa premietal jeho debut Prekliate dedičstvo, dávali mu nálepku najlepšieho žánrového filmu posledných rokov.

Slnovrat už nie je takým úspechom, a to z niekoľkých dôvodov. Jednoduchý príbeh vieme zhrnúť do vety: skupinka Američanov a Američaniek odíde na dovolenku do Švédska, objaví uzavretú, a až podozrivo priateľskú komunitu, kde sa postupne stávajú obeťami pohanských rituálov.

Zatiaľ čo Prekliate dedičstvo uspelo, lebo horor vystavalo na silno spracovanej a uveriteľnej ľudskej tragédii, Slnovrat sa pohráva so stereotypmi, podľa ktorých jeden národ je vždy ten rozumnejší a lepší, kým druhý je naopak pochabý a menej rozvinutý. Hoci Aster tvrdí, že filmom chcel spracovať dramatický rozchod vo svojom živote, tematizuje ho len v prvej tretine a po presune deja do Európy naň prakticky zabúda.

Namiesto toho sa sústredí na stret mestských hipsterov a srdečných, vysmiatych Švédov, ktorí uznávajú incest, uctievajú storočné stromy a oddávajú sa drogám a zvrhlému sexu. Aster si podrobne naštudoval vikingský folklór, čo vidno na detailných a premyslených dekoráciách, ale zanedbal postavy – v jeho filme v zásade vystupujú len karikatúry. A keďže jeho obraz severanov vyvoláva nechcený smiech, žiadne napätie z plátna necítiť.

Slnovrat pripomína prípad iného amerického hororu. V roku 2006 vo filme Hostel skupina Američanov tiež prišla do Európy za sexom a zábavou, skončili v Bratislave a tu postupne odpudivo umreli. Film vtedy vyvolal diplomatický škandál, až sa zaň musel režisér Eli Roth Slovensku ospravedlňovať.

A podobne ako Hostel, ktorého depresívne „bratislavské“ kulisy nakrútili v Prahe a v Českom Krumlove, aj Asterov Slnovrat vznikol v Maďarsku. O to je väčší hriech, že naň najali špičkových švédskych hercov ako Henrik Norlén, Julia Ragnarsson či Mats Blomgren, ktorí napokon dostali vo finálnom produkte len niekoľkosekundové šteky.

Slnovrat, réžia: Ari Aster, USA 2019. 147 min. Premiéra v SR: 1. 8. 2019.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: