Rozpúšťanie poslucháčskych návykov: Laboratóriá a lucídne sny Ursuly Sereghy a DJ Binga
Hudobné návyky by sa mali volať skôr zlozvyky. Obzvlášť v súvislosti s digitálnymi algoritmami, ktoré nás ako poslucháčstvo vnárajú do špirály podobne, ak nie takmer úplne rovnako znejúcich projektov na základe naposledy alebo prevažne počúvanej hudby. Nástroj, ktorý má hľadanie novej hudby uľahčovať, ho po istej dobe paradoxne komplikuje.
V poslednom roku vznikli na československej elektronickej scéne dva naozaj výrazné projekty predstavujúce pomyselný diptych, nástroj na rozrážanie rutinérskych poslucháčskych návykov. Reč je o projektoch Ursuly Sereghy a DJ Binga. Ich nahrávky patria k tomu najatypickejšiemu, čo na tunajšej scéne v poslednom roku vzniklo.
Album OK Box hudobníčky Ursuly Sereghy, vydaný v septembri 2022 pod labelom Gin and Platonic sa stal albumom-udalosťou. Stihol získať značný kritický ohlas v tunajších aj zahraničných médiách. OK Box si vyžaduje čas a veľmi koncentrovaný prístup. Debutové „sólo“ disponuje mimoriadnymi kompozičnými kvalitami, v ktorých sa odráža dlhoročná participácia Ursuly Sereghy v experimentálnych jazzových projektoch aj biochemické vzdelanie interpretky. Sereghy spája štiepenie poslucháčskych očakávaní s až vedecky štruktúrovaným prístupom. OK Box naozaj pôsobí ako premyslená laboratórna práca. Elektronická hudba sa tu rozkladá na zvukové častice, Sereghy však neopomína silný emočný efekt výsledných kompozícií. Cez nepredvídateľný experiment sa dostávame k súdržnej a sebavedomej intímnej výpovedi, dokumentujúcej opustenie mestských kulís v čase pandémie. OK Box ale nemusíme okliešťovať iba na rozmer zachytenia osobného zážitku. Najlepšie funguje bez znalosti pozadia vzniku albumu. Práve tak sa nám otvára ako laboratórny experiment, z ktorého môžeme vyvodiť vlastné poslucháčske závery.
Pocit istej príbuznosti s OK Boxom vyvoláva tohtoročné EP mladého interpreta DJ Binga Echoes Of Some Distant Now, vydané (príznačne) na jar tohto roku. Kým OK Box pripomína laboratórnu prácu s organickým materiálom, práca DJ Binga evokuje organizmus voľne sa pohybujúci vo svete súčasnej elektroniky. Obe nahrávky spája zmysel pre vytváranie nečakaných zvratov a vzpieranie sa možnosti definovať nahrávky klasickou vetou „znie to ako…“. Bingo preukazuje výnimočný cit pre mixovanie elektronických zvukov s akustickými samplami a jeho zvuková krajina je eklektickým lucídnym snom, kde z ambientných plôch vyrastajú folkové motívy, pohltené hauntologickými syntetizátormi, prehlušenými zas klubovými patternami. Echoes Of Some Distant Now nám otvára samostatný ekosystém s vlastnými pravidlami životného cyklu.
Obe nahrávky voľne pracujú s konceptom eskapizmu. Sereghy v rozhovoroch spomína svoj útek z mesta pri komponovaní materiálu, pri DJ Bingovi zasa cítime formu úteku do snového sveta, kde sú hybnou silou voľné asociácie. Oba albumy sú zároveň pomyselným útekom od počutého, známeho. Ich posluch je vstupom do portálu určeného na ľubovoľné použitie.
Ursula Sereghy: OK Box, Gin and Platonic, 2021;
DJ Bingo: Echoes Of Some Distant Now, 2022.
Michael Papcun