Rozmach streamingu priniesol veľa inovatívnej animácie
Úspech streamingových služieb priniesol viacero zmien v televíznej tvorbe. Napríklad dĺžka jednej epizódy seriálu bola v minulosti striktne vymedzená podľa programu starostlivo plánovaného prúdového vysielania a musela sa prispôsobovať aj času venovanému reklamám.
Oslobodenie sa z tohto modelu prinieslo autorom a autorkám možnosť vyrozprávať príbeh v rozsahu, aký potrebuje, aby čo najviac zarezonoval. Dôkazom pozitívneho efektu tohto trendu je antológia Love, Death + Robots, ktorej tretiu sériu považujem za zatiaľ najlepšiu. Každá z jej deviatich častí prináša úplne iný zážitok v zmysle animácie, sveta, v ktorom sa odohráva, ale aj toho, do akej hĺbky nám dovolí sa doň ponoriť. Seriál dokáže divákov a diváčky neustále prekvapovať zaujímavými zvratmi a záverečnými rozuzleniami.
Kvalita epizód predchádzajúcich sérií kolísala, keďže každú časť režíruje a píše iný človek, dokonca ju zväčša animuje aj iné štúdio. Tretia séria však nemá slabý okamih, príbehy spája hororová atmosféra, čierny humor a žáner sci-fi. Jedným z jej vrcholov je epizóda Bad Travelling, ktorú pripravila dvojica autorov slávneho trileru Sedem (1995), režisér David Fincher a scenárista Andrew Kevin Walker, a ktorá pripomína Fausta.
Morská príšera podobajúca sa rakovi napadne na mori loď. Namiesto toho, aby zabila všetkých členov jej posádky, skryje sa v podpalubí. Jeden z námorníkov je náhodne vybratý, aby sa pokúsil s obludou vyjednávať. Námorník prosí o život a krvilačná príšera sľúbi, že ho ušetrí, ak presvedčí zvyšok posádky, aby ju previezli na neďaleký ostrov plný nevinných ľudí. Morálna dilema spúšťa mimoriadne surový boj na život a na smrť medzi príšerou a nevyspytateľným hlavným hrdinom.
Nová várka epizód má hlavne zábavný účel, no podobne, ako dobré diela zo žánru sci-fi, sa kriticky zamýšľa nad súčasnosťou. Rezonuje v nich hlavne odkaz kolonializmu, prístup k životnému prostrediu, ako aj etika a hrozba straty ľudskosti v extrémnych situáciách. Epizóda Jibaro sa napríklad odohráva počas dobývania Portorika. Niekoľko rytierov stretáva sirénu. Všetci zahynú, až na jedného, ktorý je hluchý a nepočuje magický hlas cudzinky. Dvojica sa do seba zamiluje, no ich šťastie zničí túžba po bohatstve.
Nápad vytvoriť Love, Death + Robots vznikol pred mnohými rokmi. Podobnú animovanú antológiu pre dospelých však nechcel nikto zaplatiť, televízie v nej videli priveľký experiment. Podarilo sa ju presadiť až v spoločnosti Netflix, ktorá pred pár rokmi začala investovať veľké prostriedky do čo najpestrejšej škály vlastného pôvodného obsahu, pričom vtedy ešte ponechávala autorom a autorkám voľnú ruku pri relizácii ich umeleckej vízie. Okrem toho, že vzniká aj veľa braku, Netflix stále produkuje dosť inovatívnych príbehov na poli animácie. Môže sa to však čoskoro zmeniť, keďže kvôli rastúcej konkurencii na poli streamingu začala služba v tomto roku prichádzať o státisíce predplatiteľov a zrejme prehodnotí spôsob tvorby.
Love, Death + Robots, 3. séria, tvorcovia: Tim Miller, David Fincher. 9-dielny TV seriál, Spojené štáty americké, premiéra na Netflixe: 20. máj 2022.
Marek Hudec