Revolta ovseného mliečka

František Malík9. júna 20201741

Hneď na úvod sa priznávam, že neviem presne uchopiť pocit, ktorý som pri čítaní autobiografickej knihy Scény zo srdca od autorky Maleny Ernam zažíval.

Malena je profesionálna operná speváčka, vystupovala na svetových operných pódiách, v roku 2009 reprezentovala Švédsko na Eurovision Song Contest 2009 v Moskve. Je skutočnou celebritou – svoje spoločenské postavenie si uvedomuje, občas podrobuje reflexii či ľahkej kritike, častejšie využíva na prezentáciu svojich environmentálne uvedomelých úvah. Práve tými je presiaknutá aj jej kniha.

Napriek svetovým úspechom v opernej kariére je Malena aj starostlivou matkou, a keď zistí, že jej prvorodená dcéra má Aspergerov syndróm a vysokofunkčný autizmus a druhá dcéra, o ktorej sa dozvedáme, že je nesmierne nadaná hudobníčka, má diagnostikované ADHD, OCD, opozične vzdorovitú poruchu, je rozhodnutá sa deťom naplno venovať. Ak by sme mali o jej deti obavy na prvých stranách, hneď vzápätí si môžeme vydýchnuť. Dozvedáme sa totiž, že im bola poskytnutá náležitá pomoc a všetka dostupná zdravotná starostlivosť. Keď ústami Maleny zaznie, že je to „predovšetkým vďaka jej vlastnej drine, odvahe, času, šťastiu“, nezbavím sa do konca knihy pocitu, že si Malena nie je vôbec vedomá rozsahu svojej privilegovanej pozície.

Tento pocit je potom už len umocňovaný príhodami ako tá, ktorou nám približuje svojho manžela Svanteho ako ekologicky uvedomelého, ale zároveň ohľaduplného človeka, keď si uprostred lesov nevypýta od miestnych ovsené mliečko do svojej rannej kávy alebo keď ich dcéra dostane ako darček lístok na koncert obľúbenej kapely Little mix do Londýna a on ani na moment nezaváha a vezme ju tam – ako ináč, elektromobilom.

Malena je úprimne nahnevaná na súčasný spoločenský a ekologický stav sveta. Hnevá ju Trump, hnevá ju priepastný rozdiel medzi bohatými a chudobnými, plasty v oceánoch, nesmierne ju vytáčajú lietadlá (od roku 2016 nelieta) a mäsové jedlá (teda pokiaľ to nie je losos pre jednu z dcér), oxid uhličitý v atmosfére, patriarchát, konzumerizmus, nedostatočná starostlivosť o duševne chorých. Svoje rozhorčenie dokladá nespočetnými znepokojujúcimi informáciami o kritickom stave Zeme a spoločnosti, a ak by sme nepripustili ako dôvod na napísanie knihy, že „Svante sa cítil mizerne. Deti sa cítili mizerne. Planéta sa cítila mizerne. Dokonca aj náš pes sa cítil mizerne,“ musí to byť už len preto, že je matkou svetoznámej aktivistky Gréty Thurnberg. A to je na knihu primálo.

Malena Ernman: Scény zo srdca. Preložila Adriana Kollárová. Banská Bystrica: Literárna bašta 2020.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: