Popularizácia Rosy Luxemburg i vysvetľovanie gaslightingu: Teen Vogue sa politiky nebojí

Laura Kovácsová10. augusta 202011842

Keď sa v priebehu uplynulých rokov dostával predaj printového magazínu Teen Vogue do nepriaznivých čísel, redakcia učinila pomerne radikálny krok. Editorský tím prešiel diverzifikáciou a na ústredné pozície sa dostali najmä ľudia z aktivistických kruhov. Feministky, antifašisti či environmentalistky spoločne nastavili latku vydávaných textov na novú, vyššiu úroveň a prezieravo využili frustráciu mladých ľudí z nekvalitných, často zavádzajúcich informácií na sociálnych sieťach. Priniesli angažovaný obsah priamo k nim. Magazín nechal svoju minulosť za sebou a smelo hľadí vpred.

Pripomienka, že ide iba o natieranie celej korporátnej značky na ružovo, zeleno či červeno nemusí byť nutne na mieste. V USA podľa viacerých prieskumov mladí ľudia inklinujú politicky doľava. Je to pre, inak stagnujúci, magazín pragmatické využitie príležitosti ako sa udržať na trhu, alebo snaha o istú formu subverzie? Akokoľvek to naozaj je, nič to nemení na tom, že práve Teen Vogue, časopis s neuveriteľným nárastom unikátnej návštevnosti webu, sprostredkúva témy sociálnej spravodlivosti v pomerne mainstreamovom prostredí plošnejšie, než iné médiá.

Ľudia preto Teen Vogue milujú i kritizujú. Nepochybne však toto médium, ktoré donedávna produkovalo lifestylové či bulvárne texty, dnes dokáže pritiahnuť nielen mladých ľudí k serióznym politickým témam i historickým osobnostiam či udalostiam. Nie je preto prekvapením, že v ponuke komerčných médií sa magazín rýchlo zaradil medzi zdroje žurnalistiky, ktorá inovatívnym spôsobom otvára témy sociálnej spravodlivosti, rasovej, sexuálnej, rodovej i triednej rovnosti. Publikuje nekompromisné texty, ktoré nekĺžu len po povrchu, ako to, žiaľ, býva pri mediálnych výstupoch zvykom. Teen Vogue tak de facto systematicky svoje čitateľky a čitateľov vzdeláva a aj skrz osobné príbehy, destigmatizáciu psychického zdravia či dostupnosti verejných služieb pre všetky a všetkých bez rozdielu ukazuje, akému svetu čelíme v každodennosti.

Laura Kovácsová

Jeden komentár

  • Lubomir

    30. augusta 2020 v 11:48

    Ďakujeme za kvalifikovanú informáciu

    Odpovedať

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: