Nový komiks o Sudetách sa v nich z veľkej časti neodohráva

Nový český komiks Sudetenlove nám na zadnej obálke slovami ikony žánru Jaromíra 99 sľubuje, že sa kniha bude zaoberať ľuďmi, opustenými domami a krajinou v Sudetách. „Rozpráva niekto ich príbehy, spieva niekto ich piesne?“ pýta sa výtvarník. Dôležitý, málo spracovaný a výborný námet však dielo Jaromírovho spolupracovníka Filipa Raifa rozohrá len čiastočne. V úvode textu sa dozvieme, že príbeh vychádza zo skutočných udalostí a námet preň pochádza od dvojice Serafine Lindemann a Radka Motzkeho. Dá sa predpokladať, že sa inšpirovali osudom zaľúbeného páru Fritza a Hedvigy, ktorý je rozdelený vojnou. K tomuto výkladu však, žiaľ, pátranie po internete neponúklo žiadne ďalšie informácie.
Raif znepokojivú atmosféru pohraničného regiónu úspešne navodzuje jednoduchou kresbou, ktorá pripomenie Sabrinu Nicka Drnasa. Britský autor chcel zachytiť zničujúcu silu dezinformácií cez ilustrácie pripomínajúce grafiky o opatreniach pri núdzových stavoch v lietadlách. Raif používa podobné výrazné odtiene farieb a tváre jeho postáv podobne striedmo odrážajú emócie. Aj tu idylicky pôsobiace obrázky skrývajú desivý kontext. Napríklad keď počas veselého rozhovoru dvoch kamarátok v kaviarni si jedna všimne, ako z neďalekého mosta niekto spácha samovraždu.
Tento štýl ilustrácie zároveň pôsobí ako výhoda v situáciách, keď dej napreduje a komiksové okienka vyjadrujú pohyby, myslím si však, že v prípade situácií zameraných na vnútorné prežívanie postáv je to skôr príliš zjednodušujúci prvok. Sudetenlove sa napriek tomu číta veľmi dobre, viac než dvesto strán ubehne rýchlo a pochváliť treba aj sugestívne snové pasáže, ktoré dokresľujú prežívanie hrozivých vojnových situácií.
A hoci ide na pomery žánru o celkom dlhé dielo, zdá sa, že mnohé dôležité veci nestihne dostatočne pokryť. Zaoberá sa skôr vojnovými rokmi, no nejde dostatočne do hĺbky obdobia, ktoré nasledovalo po porážke Nemecka. Raif ho napchal do posledných desiatich strán, a to v nich ešte cestuje aj do súčasnosti. Problematika vysídlení, toxického nacionalizmu a násilia, ktorá ich sprevádzala, je tu iba naznačená, čo je škoda. Dá sa povedať, že okrem motívu lásky najsilnejšie zapôsobí nenávisť voči Židom a radikalizácia Fritzových kamarátov, ktorí na začiatku vojny obdivujú uniformy Hitlerjugend a ku koncu už ohrozujú blízkych zbraňami.
Možno by komiksu prospelo, keby bol propagovaný skôr ako vojnový príbeh lásky, než cez región, ktorého významnú kapitolu úplne nespracuje a v ktorom sa do veľkej miery ani neodohráva. Takmer polovica knihy sa totiž odohráva mimo Sudiet, Fritza osud zavedie do zahraničia. Príbehov opustených domov a vysídlených rodín je určite omnoho viac, Raif by sa mohol pokúsiť o rozšírené vydanie alebo pokračovanie, ktoré by prísľub z jeho obálky lepšie naplnili.
Filip Raif: Sudetenlove. Labyrint, edícia Komiks. Praha, 2023.
Marek Hudec