Krátky návrat k niektorým z najzaujímavejších albumov minulého roka: od znepokojujúcej maximalistickej elektroniky cez zahmlený neónový trap, povznášajúci jemný pop až po domáci postclub zosnulého producenta Elýščítata.
Chino Amobi: FRENCH EXTREMISM
Chino Amobi sa v druhe polovici minulého desaťročia ustanovil ako jeden zo zásadných súčasných experimentálnych umelcov. Spolu s Nkisi a Angel-Ho spoluzaložil angažovaný diasporický label a kolektív NON. Jeho konceptuálny album Paradiso v roku 2017 vyhlásil The Wire za album roka. V roku 2016 tiež vydal Airport Music For Black Folk, znepokojivú kolekciu siedmych skladieb pomenovaných podľa rôznych európskych letísk. Kým Music For Airports, slávny album Briana Ena, mal vyvolávať pokoj a vytvárať priestor na premýšľanie, Amobiho Airport Music For Black Folk zvýrazňuje nielen iný typ letiskového zážitku, ale aj iné druhy prežívania v europocentrických priestoroch a spoločnostiach.
Nie je teda veľkým prekvapením, že Simon Reynolds sa pri písaní textu The Rise of Conceptronica odrazil práve od Amobiho tvorby. „Barokový opus Paradiso producenta China Amobiho, plný hlasov a inštrumentálnych príspevkov od viac ako 20 spolupracovníkov, čerpal priamu inšpiráciu z epických príbehov ako Odysea a Danteho Inferno, ako aj z komplexných videohier ako Final Fantasy 7“ otváral Reynolds svoj text skúmajúci elektronickú produkciu, ktorá „patrí skôr do múzea ako do klubu“.
Chino Amobi sa minulý rok vrátil s albumom FRENCH EXTREMISM. Vzhľadom na jeho doterajšiu angažovanú a konceptuálnu tvorbu by sme podľa názvu mohli očakávať album skúmajúci napríklad francúzske kolonialistické dedičstvo. Jedinou informáciou o kontexte albumu je však Amobiho strohé vyjadrenie na Instagrame, ktoré vraví, že album bol inšpirovaný francúzskymi filmami. No napriek tomu, že ho nesprevádza epický koncept, zvukovo jasne zapadá do Amobiho tvorby. Hustá dystopická atmosféra sa prepletá s ťažkými synthovými arpedžiami, vokálnymi samplami a rozostrenými basmi. Podobne ako na predchádzajúcich albumoch aj tu vytvára Chino Amobi svojím kolážovitým prístupom výrazný zvukový svet, ktorý je tentokrát skôr soundtrackom súčasnosti ako postapokalyptickej sci-fi budúcnosti. FRENCH EXTREMISM je napriek svojej ťažkotonážnosti fascinujúcim albumom na počúvanie, a nestratí sa ani v klube.
ML Buch: Suntub
Dánska hudobníčka Marie Louise Buch debutovala v roku 2020 pozoruhodným albumom Skinned. „I’m touching screens / More than skin,“ spievala na albume o intimite, vzťahoch či dotykoch v súčasnom svete a jej snový a chytľavý experimentálny pop sa tak zároveň stal postdigitálnou hymnou. Koncom roka 2023 vydala na albume Suntub 15 skladieb, s ktorými ďalej rozvíja svoju špecifickú estetiku. Synthové linky ustupujú do pozadia a výraznejšie vystupujú elektrické gitary, pričom albumom ďalej tečú vrstvené hlasy a atmosférické textúry. Oproti predchádzajúcej tvorbe sa nevenuje virtuálnu, digitálu ani ich vplyvom na naše životy a vzťahy, ale osciluje okolo prírody a organického sveta. Podľa popisu albumu pritom Buch nahrávala vokály v autách pozdĺž pobrežia Dánska, reamplifikovala ich v Peugeote, ale aj bazéne, saune či šatni. Suntub je zároveň výrazne ambivalentný – tvári sa ako zasnený shoegaze, ale nie je ním; má experimentálnu hranu, ale zároveň kryštalickú popovú príťažlivosť; vokály sú odosobnené, ale zároveň hrejivé a povznášajúce; pohybuje sa v organickom svete, ktorý je však zároveň zvláštne blízky a pritom odcudzený.
ML Buch tak opäť zvládla vytvoriť fascinujúcu nahrávku. Jej hlavnou prednosťou je neobyčajná a vrelá popová príťažlivosť, ktorá sa spája s nevšednosťou, nádhernými ambientnými textúrami v pohlcujúcom svete, v ktorom sa melanchólia rozpustila do vyrovnanej radosti a nehybného vánku. „And you hold my fleshless hand / I’m all hollow organs,“ spieva Buch tentokrát. Alebo je jej album spomienkou na súčasný fyzický svet z ďalekej virtuálnej budúcnosti?
emma dj: g0drm2
Emma dj je plodný fínsky producent a DJ aktuálne usadený v Paríži. Počas pandemickej izolácie vydal na vydavateľstve Leeho Gambla UIQ album Godrime, na ktorom sa vydal v ústrety trapu a rôznym hybridným podobám rapu. Po dvoch rokoch sa vrátil s nadväzujúcim albumom g0drm2, na ktorom nájdeme 27 skladieb plávajúcich v neónovej hmle. Rovnako ako pri predchádzajúcom albume, aj tentokrát emma dj prizval množstvo spolupracovníkov z parížskej aj medzinárodnej scény, medzi ktorými sú napríklad Rainy Miller či Low Jack.
Temný zvuk albumu pracuje s trapovými beatmi, autotunom, ozvenami idm aj soundcloudového rapu či glitchovými samplami. Prechádza medzi tanečnejšími a zamyslenejšími polohami, ťažkými basami aj jednoduchými synthovými loopmi. Napriek rozsiahlemu počtu skladieb aj prístupov celá stopáž albumu plynie hladko vďaka špecifickej lo-fi estetike. Emma dj vynaliezavo buduje album, ktorý nás vťahuje do svojej výraznej atmosféry a napriek svojej stopáži nemá slabé miesta.
Elýščítat
Začiatkom januára pri autonehode zahynul mladý trenčiansky hudobník Elýščítat. Plodný a eklektický producent minulý rok vydal štyri tracky, pričom posledný z nich bol zároveň prísľubom nového albumu. Rovnako ako vo svojej predchádzajúcej tvorbe, aj na nich zručne kombinoval rozličné klubové vplyvy – od basovej hudby, dekonštruovaných klubových zvukov, footworku, breakbeatu, downtempa až po extatické a hektické hyperklubové kompozície. Rozsiahlu, farebnú a žánrovo tekutú tvorbu Elýščítata si môžete vypočuť na jeho bandcampe a soundcloude.
Chino Amobi: FRENCH EXTREMISM, 2023.
ML Buch: Suntub, 15 love, 2023.
emma dj: g0drm2, UIQ, 2023.
Elýščítat, 2023.
Autor je spoluzakladateľ T3 – kultúrneho prostriedku.