Naše babky to vraj mali lepšie

Veronika Valkovičová8. augusta 20191890

Keď má knižka na sociálnej sieti pre čítajúcich (Goodreads) buď hodnotenia s jednou hviezdičkou alebo hneď so štyrmi, určite stojí za prečítanie. V novembri 2017 profesorka ruských a východoeurópskych štúdií Kristen Ghodsee publikovala v New York Times esej s názvom Why Women Had Better Sex Under Socialism. Odpoveď nenechala na seba dlho čakať – začali ju oslovovať ženy zo Západu, ktoré sympatizujú s ľavicovými politikami, ale aj staršie ženy zo strednej a východnej Európy, ktoré si ešte pamätali verejné politiky vplývajúce na ich detstvo.

Ako to už vo svete novinových esejí býva, Ghodsee musela svoje nedopečené a pre niekoho aj nebezpečné argumenty rozvinúť v novej knihe. Heslo, okolo ktorého Ghodsee rozvíja svoje argumenty, by mohlo zaznieť ako antireklama na Billu s jej sortimentom tropického ovocia, ktorú v regióne Zlatých Moraviec aj tak museli zavrieť, keďže tam nikto nenakupoval: „Všetko, čo nám vtedy povedali o komunizme, bola lož. Ale všetko, čo nám povedali o kapitalizme, bola pravda.“ Ghodsee je v prvom rade kritická voči sociálnym politikám strednej a východnej Európy po roku ’89. V tomto ohľade čerpá z prieskumov kvality života a postojových prieskumov. Porovnáva ich s vývojom sociálnych politík v Spojených štátoch, ak sa vôbec o nejakých dá hovoriť. Záverom jej knihy je výzva – ešte je stále čas, kvalita života žien (a teda aj ich sexuálny život) závisí od toho, aký majú prístup k službám starostlivosti a k rôznym formám platenej práce, a od toho, ako ich a ich deti štát chráni v núdzi. Ale ak čakáte ódu na bývalý režim, toto nie je jej štýl. Aj napriek tomu, že napísala knižku pre neakademické publikum, Ghodsee je stále etnografkou. Jej cieľom je popisovať, nie zavádzať.

Odkedy som túto knihu dočítala a zatvorila (teda pred necelými desiatimi minútami), premýšľam o tom, že by ju bolo nutné preložiť. Zdá sa, že sa na to v dohľadnej dobe podujme kolektív Literárnej bašty. Už teraz si predstavujem tú paniku niektorých slovenských komentátorov. Ja si ju nechám pri posteli, bude ma strašiť, ak by som sa náhodou rozhodla mať deti a vychovávať ich na Slovensku v roku 2019.

Ghodsee, Kristen R.: Why Women Have Better Sex Under Socialism and other arguments for economic independence. Nation Books, 2018. 240 s.

Veronika Valkovičová

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: