Na inej frekvencii
V roku 1947 napísal americký spisovateľ John Cheever poviedku The Enormous Radio (Obrovské rádio), ktorá sa rýchlo stala jedným z jeho najznámejších textov. Bola súčasťou mnohých antológií a dodnes je považovaná za jednu z najlepších amerických poviedok dvadsiateho storočia.
Cheever nám v nej predstavuje manželov Irene a Jima Westcottovcov, ktorí radi trávia večery počúvaním klasickej hudby. Keď sa im jedného dňa pokazí rádio, manžel donesie z obchodu nové, to však namiesto koncertov Schuberta či Mozarta vysiela niečo úplne iné – zachytáva zvuky z bytov ich susedov. Irene tak trávi celé dni počúvaním hádok, súloží, večierkov, podvádzania, domáceho násilia, pokrytectva, strachu, nadávok a úzkostí. Napriek tomu, že ide o zreteľne toxický obsah, Irene sa od rádia nevie odtrhnúť a na klasickú hudbu úplne zabudne. Zvuky z rádia sa nakoniec prirodzene prelejú aj do života manželov – poviedka končí ich hádkou, v ktorej na povrch vyplávajú rôzne staré krivdy, okrem iného aj trauma z Ireninho potratu.
Je takmer nemožné čítať túto poviedku dnes a nevidieť v nej mediálny a informačný svet, v ktorom žijeme. Tak ako Irene, aj väčšina z nás žije v zajatí algoritmov, sociálnych sietí, audiovizuálnej presýtenosti a nekonečného prúdu informácií, vytrhnutých z akéhokoľvek kontextu. Strácame schopnosť uvažovať v širších súvislostiach, rozumieť, a tým pádom aj zasahovať do politických procesov, ktoré utvárajú našu realitu. Čo sa s tým dá robiť?
Možno je to naivná predstava, no myslím si, že jedným z východísk môže byť tvorba a čítanie textov – starostlivo vybraných a pozorne zredigovaných textov od autorov a autoriek, ktorí a ktoré opäť skladajú zdanlivo chaotické fenomény našej súčasnosti (i minulosti) do koherentných obrazov, a tak im vracajú zmysel. O to sme sa snažili viac než sedem rokov na stránkach tlačeného mesačníka Kapitál, cítili sme však, že ak chceme byť protiváhou toho obrovského hlučného rádia, musíme vám byť bližšie.
Veríme, že sa nám to podarí na online portáli, kde oddnes môžete nájsť nové texty každý pracovný deň. A keďže chceme, aby k nim mal prístup každý, všetky články odteraz ponúkame zadarmo. Ak budete vedieť našu prácu podporiť, budeme si to veľmi vážiť, ak to pre vás práve možné nie je, nevadí, náš obsah je tu pre všetkých.
Chceme vám však prinášať nielen texty, ktoré zasadzujú fakty a udalosti do už známych rámcov, ale ktoré tieto rámce a kontexty aj rozširujú. Chceme, aby to boli texty, ktoré provokujú k inému, novému premýšľaniu, ktoré narúšajú zaužívané myšlienkové mechanizmy. Budeme radi, keď pri našich textoch miestami súhlasne prikývnete, ale možno ešte radšej, keď súhlasiť nebudete, keď text vyvolá diskusiu, či už v rámci spoločenstva ľudí, ktorí sa hlásia k ľavicovým hodnotám, alebo v širšej spoločnosti. Kritika, ktorá nás má posúvať ďalej, musí totiž smerovať nielen von, ale aj do vlastných radov.
Či už budete častejšie súhlasiť alebo nesúhlasiť, čítať nás každý deň alebo sa len vracať ku komentárom svojich obľúbených autorov a autoriek, dôležité je, že zostaneme v živom dialógu. Ten je jeden z mála možností obrany voči tomu nezmyselnému hluku, ktorý nás obklopuje. Lebo hoci sa to rádio zdá na prvý pohľad enormné, nakoniec sme to vždy my, kto vie preladiť na inú frekvenciu.