Lukácsova filmová busta

Tomáš Hučko9. júna 20201770

V roku 2018 sme priniesli rozhovor s filozofom Gáspárom Miklósom Tamásom o ničení odkazu marxistického kritika a filozofa Györgyho Lukácsa. V tej dobe odstránila Orbánova vláda niekoľko jeho sôch z verejného priestoru a zatvorila Lukácsov archív. Táto situácia sa, bohužiaľ, dodnes nezmenila, aspoň však motivovala gréckeho režiséra Sotirisa Bekasa k natočeniu celovečerného dokumentu s názvom Georg.

Formálne je to prostý film, klasický príklad žánru „hovoriacich hláv“, v ktorom sa o Lukácsovom živote a filozofickom dedičstve dozvedáme od jeho pamätníkov, ale aj renomovaných filozofiek a filozofov, ktorí sa venujú jeho dielu. Hovoria o jeho estetických teóriách, antifašistických textoch z tridsiatych rokov dvadsiateho storočia aj politickej činnosti v komunistickej strane. Vo filme sa trochu polemizuje, ale najmä sa vzdáva hold. Na tom nie je nič zlé, hlavne ak ide o postavu, ktorú sa snaží oficiálna garnitúra z verejného diskurzu vymazať. Navyše o ňom hovoria veľmi zaujímaví ľudia z rôznych krajín, ako napríklad Jacques Ranciére, Michael Löwy či (medzičasom, žiaľ, tiež zosnulá) Ágnes Heller. Radosť ich počúvať. Ako vysvetľuje režisér Bekas, aj to bol jeden z dôvodov, prečo film nazval Georg, hoci sa ponúkalo skôr maďarské György: chcel totiž poukázať na medzinárodný presah Lukácsovho diela, ktoré je dodnes po celom svete zdrojom inšpirácie.

Film tematizuje aj zatvorenie Lukácsovho archívu a prístup maďarských inštitúcií k filozofovmu odkazu, nevenuje mu však príliš veľa priestoru. Akoby, naopak, chcel iba subtílne naznačiť, že vláda síce môže odstraňovať kamenné pamätníky, naďalej však budú vznikať pamätníky iného druhu, akým je aj táto celovečerná filmová pocta. Odboj má rôzne tváre, jednou z tých najdôležitejších je práve uchovávanie pamäte. Bodaj by sme našim ľavicovým mysliteľom, umelcom a umelkyniam minulosti vedeli vzdať podobnú úctu aj na Slovensku.

Film je možné priebežne vidieť v termínoch zverejňovaných na facebookovej stránke GeorgTheDoc (tvorcovia ho sprístupnili zadarmo počas pandémie), v súčasnosti sa pripravuje jeho medzinárodná distribúcia.

Georg, réžia: Sotiris Bekas, Grécko, 2019.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: