Faux pas bratislavského protestu BLM

Jonatán Pastirčák9. júla 20201430

Keď som si na Facebooku všimol, že v Bratislave sa organizuje pochod na podporu hnutia Black Lives Matter, potešilo ma, že niekto na Slovensku sa rozhodol oficiálne pripojiť k celosvetovým protestom. Keďže som cítil potrebu pomôcť tejto iniciatíve, prihlásil som sa ako dobrovoľník a dostal som sa do tímu ľudí, ktorí mali za úlohu dávať pozor, aby bol pochod slušný a aby po zhromaždení nezostal bordel.

Pred pochodom sme mali organizačné stretnutie. Keďže vnímam, že policajná brutalita a inštitucionalizovaný rasizmus je problém hlboko zakorenený aj v slovenskej spoločnosti, považoval som za dôležité na stretnutí otvoriť aj túto tému. Vyjadril som názor, že si myslím, že je dôležité komunikovať tému rasizmu páchaného na Rómoch a že tento problém je úzko spätý s témou Black Lives Matter. Podľa organizátorov sú to však dve rozdielne témy, ktoré nechceli spájať, aby neoslabili odkaz BLM. Ale prisľúbili, že problém rasizmu voči Rómov aspoň na proteste spomenú. Nestalo sa tak. Navyše na proteste vystúpil reprezentant konšpiračných médií a chvíľu aj podporovateľ Kotlebovej kandidatúry na prezidenta Ibrahim Maiga. Na vine bola pravdepodobne nedostatočná zorientovanosť organizátorov. Tá by sa dala pochopiť, možno aj ospravedlniť, ak by dodržali to, čo po opakovaných výčitkách sľúbili: po tom, čo organizátorom množstvo ľudí účasť Maigu vyčítalo, dali prísľub, že sa aspoň na sociálnych sieťach budú od názorov Ibrahima Maigu dištancovať. Tiež sa to nakoniec nestalo. Namiesto vysvetlenia organizátori pochodu pozvali na kávu v rámci platformy BLM rasistov s tým, že diskusiu budú nahrávať a pokúsia sa zmeniť ich. Pozvánku prijal aj známy propagátor rasistických myšlienok Danny Kollar. Ak týmto ľuďom organizátori naozaj poskytnú svoj facebookový priestor, ktorý nesie názov medzinárodnej platformy BLM, bude to ďalšie vážne zlyhanie na ceste dláždenej dobrými úmyslami.

Rozhodne pochod nechcem iba kritizovať, vážim si, že organizátori venovali svoj voľný čas šľachetnej veci a zorganizovali dobre zvládnutú demonštráciu. Mrzí ma však ich tvrdohlavosť a ignorovanie spätnej väzby. Ľahko sa im tak môže stať, že myšlienke, ktorú reprezentujú, viac uškodia než pomôžu.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: