V kolektíve mesačníka Kapitál každý rok vyberieme jednu krajinu alebo región sveta, ktorému venujeme celé číslo. V minulosti to boli napríklad Rusko, Maďarsko alebo Palestína. Čo môže bohatá európska krajina ako Holandsko ponúknuť slovenskému ľavicovému mysleniu?
Holandsko bolo prvou krajinou na svete, ktorá v roku 2001 uzákonila manželstvá párov rovnakého pohlavia. Všeobecne je známa ako jedno z najlepších miest na život pre marginalizovaných ľudí ako sú kvír osoby či migranti a migrantky. Niekto by Holandsko nazval liberálnou utópiou, ktorá slúži ako príklad úspešnej integrácie multikultúrneho obyvateľstva.
My sme sa chceli vzdialiť eurocentrickému ponímaniu a pozrieť sa hlbšie a ďalej ako na Holandské kráľovstvo sídliace na európskom kontinente. Naším cieľom bolo ponúknuť perspektívy ľudí, ktorí sú marginalizovaní kolonializmom, rasizmom, patriarchátom, kapitalizmom a cisheteronormativitou.
Číslo otvára reportáž Phaedry Haringsma, ktorá vycestovala do súčasných holandských kolónií v Karibskom mori, konkrétne na ostrov Bonaire, aby zdokumentovala situáciu spojenú s chudobou a pandémiou. Vo svojej reportáži spája myšlienky amerického hnutia #BlackLivesMatter s holandským kolonializmom.
Pravdepodobne najrozsiahlejším problémom súčasnosti v západnej Európe je kríza bývania. Počas posledných mesiacov otriasli všetkými holandskými mestami masové protesty, ktorým sa štát bránil pomocou policajného násilia. Bo Salomons vo svojom článku zasadzuje krízu bývania do historického a politického kontextu.
Výskumníčka Nina Holičková búra ilúzie o liberálnej drogovej politike a odkrýva temné stránky holandskej verzie „kaviarenského povaľačstva“.
Natália Blahová uzatvára tému čísla reflexiou svojho života migrujúcej umelkyne v Amsterdame. Hovorí o dôvodoch aj dôsledkoch prisťahovalectva a o tom, ako vníma život v Holandsku ako Slovenka.
V tomto čísle Kapitálu sme sa snažili poskytnúť prierez najaktuálnejšími témami súčasnej holandskej politiky a kultúry. Taktiež sme chceli ponúknuť priestor zaujímavým autorkám, autorom a hnutiam, ktoré umožnia slovenskému čitateľstvu hlbšie pochopiť holandské reálie.
Sasi Moran