Dlhé dejiny americkej chudoby

Tomáš Hučko9. septembra 20192169

Slovné spojenie white trash síce vzniklo v Spojených štátoch, ale stretávam sa s ním už aj v slovenčine, často padá v rozhovoroch o mieste, kde som vyrastal (Petržalka), alebo kde teraz žijem (Dúbravka). Ľudia ním väčšinou označujú chudobné vrstvy obyvateľstva, žijúce na ošarpaných predmestiach väčších miest. Často ho však používajú vágne, bez znalosti historického pozadia (nehovoriac o tom, že slovenský a americký kontext sa značne odlišuje). Čo všetko sa za týmto výrazom skrýva, odkiaľ pochádza a aké má aj dnes dôsledky na politiku USA, sa rozhodla skúmať tamojšia historička Nancy Isenberg.

A jej práca je skutočne pôsobivá. Na štyristopäťdesiatich stranách popisuje vznik bielej chudobnej triedy, ktorú do USA vniesla britská koloniálna politika, a sleduje, ako sa tohto dedičstva Spojené štáty už nikdy nezbavili. Či už išlo o politické vízie Thomasa Jeffersona, Benjamina Franklina či Johna Lockea, tzv. biela chudoba bola v americkej spoločnosti vždy prítomná, nech niesla akýkoľvek názov (swamp people, rednecks, white trash, crackers a mnohé iné). Ako upozorňuje autorka, nešlo a dodnes nejde o „náhodný výskyt“, ale o veľmi premyslenú stratégiu politického myslenia, slúžiacu na vytváranie triednej spoločnosti, v ktorej je tzv. americký sen naozaj iba snom. Sociálna mobilita nebola nikdy skutočne želaným cieľom.

Isenberg opisuje rovnako hutne obdobie pred občianskou vojnou (a veľmi trefne analyzuje vzťah medzi otroctvom a bielou chudobou), ako aj neskoršiu, modernú éru (sústredí sa napríklad na rozmach eugeniky v USA). Zaoberá sa aj zneužívaním imidžu tzv. rednecka v politike či umení (uvádza veľké množstvo príkladov, spomeniem aspoň republikánsku kandidátku na viceprezidentku Sarah Palin či reality show Here Comes Honey Boo Boo).

Zámerom autorky je upozorniť na fakt, že i keď v USA prevláda politický diskurz o beztriednej spoločnosti, kde má každý rovnaké možnosti, opak je pravdou. A pokiaľ sa nebude viac ľudí venovať triednej analýze, budeme vždy znovu prekvapení, kde sa berú voliči Trumpa a obdobných populistov. Zostáva dúfať, že podobná kniha vznikne aj na Slovensku a získame tak príležitosť lepšie porozumieť tomu, prečo už aj my používame pojmy ako petržalská socka.

Nancy Isenberg: White Trash. Londýn: Atlantic Books, 2017.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: