„Divadelná verejnosť na tak radikálnu perspektívu nie je pripravená. A to je dobre.”

Adam Dragun15. apríla 2022609

Paul B. Preciado je punkový trans filozof a kurátor pochádzajúci zo Španielska. Zaoberá sa širokým spektrom tém – architektúrou, genderom, performatívnou filozofiou či teóriou umenia. Je autorom „telesnej eseje” Testo Junkie, Manifesto countersexual či zbierky esejí Pornotopia, ktoré rozoberajú vplyv magazínu Playboy na architektúru a biopolitiku. Pre čitateľov predstavujú jeho diela pomerne náročnú výzvu. Rozhodnutie inscenovať jeho texty v divadle sa zdá byť prejavom čistého šialenstva.

Nasledujúci text vznikol na základe rozhovorov s tvorcami inscenácie Apartmán na Uráne na motívy textu Paula B. Preciada. Snažil som sa v ňom zachytiť niektoré z problémov, ktoré môže inscenácia takéhoto textu obsahovať, spôsoby, akými sa s nimi dá konfrontovať, aj to, prečo je dôležité sa Preciadom zaoberať v divadle.

Fiktívna filozofia

Paul B. Preciado je spisovateľ, filozof, kurátor a jeden z najvýraznejších mysliteľov v oblasti genderu a politiky sexu. Narodil sa v meste Burgos, kde bol vychovaný ako Beatriz Preciado. Študoval New School of Social Research pod vedením Agnes Heller či Jacquesa Derridu. Neskôr viedol výskum v Museum of Contemporary Art of Barcelona (MACBA) a vyučoval filozofiu a telesnú a transfeministickú teóriu na Université Paris VIII – Saint Denis. V rokoch 2014 až 2017 bol kurátorom verejného programu výstavy Documenta 14 [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.