Komunitné centrum v srdci nepokojnej budapeštianskej štvrti je častým cieľom vládnej propagandy a pravidelne sa stáva obeťou prenasledovania zo strany oficiálnych autorít. Auróra poskytuje priestor tým, ktorí pomáhajú ľudom na okraji spoločnosti, a to nevyhovuje vláde, ktorá používa kritiku mimovládnych organizácií na získavanie politických bodov.

Do Auróry som prvýkrát zavítala počas jedného z najšialenejších dní svojho života. Bolo to pred viac než rokom, začiatkom októbra, v deň, keď maďarská vláda zrušila najobľúbenejšie noviny v krajine. V tom čase som pre Népszabadság pracovala už viac než desať rokov a skutočne ma šokovalo, že vláda môže zrušiť zo dňa na deň noviny z čisto politických dôvodov – iba preto, že toto periodikum odhalilo príliš veľa korupcie a nepotizmu vo vládnych kruhoch. Po dni plnom krízových stretnutí, vyjednávaní, rozhovorov pre tlač a protestovania pred parlamentom zavolali ľudia z Auróry nášmu tímu a ponúkli nám miesto, kde sme sa mohli v ten večer uchýliť. Chceli prejaviť solidaritu skupine ľudí, ktorých životy a kariéry práve rozdrvila vláda. Vydali sme sa do Auróry, dali si niečo na pitie a snažili sa utriediť si udalosti toho dňa v obrovskej, stroho zariadenej miestnosti. Až v Auróre sa vo mne niečo zlomilo a pol hodinu som preplakala na priateľovom ramene.

Osadenstvo Auróry vedelo veľmi dobre, ako sa cítime a čo potrebujeme – niekoľko rokov predtým prešli podobným procesom. Spoločnosť Marom, ktorá toto miesto prevádzkuje, mala predtým komunitné centrum v inej časti mesta, zvanej Sirály. Zatvorili ho v roku 2013, o rok nato otvorila svoje brány Auróra. Nová lokalita dáva jasne najavo, že nejde iba o ďalší módny bar v zruinovanom dome: nachádza sa v centre neslávnej štvrti s vysokou zločinnosťou, do ktorej sa odváži iba málo turistov. Auróra samozrejme potrebuje prevádzkovať bar, aby tým pokryla všetky náklady, má však svoje poslanie a slúži ako domov mnohých nezávislých mimovládok, ktoré sa tu môžu prepájať a pomáhať si tým, že sú si aj fyzicky blízko. Auróra sa tak stala domovom napríklad pre Roma Press Center, Budapest Pride a mnoho iných nezávislých hlasov.

Dôležitý je i fakt, že Marom je malé židovské združenie v krajine, kde vláda podporuje len veľké židovské organizácie. Podľa jednej mladej ženy, ktorá sem chodí pravidelne, je Auróra miestom, kde sa mladí Židia cítia skutočne ako doma, kde atmosféra reflektuje otvorenosť, v protiklade ku xenofóbii a nenávisti.

V rozpore s tým, čo tvrdia provládne médiá, Auróra nie je budapeštianskou centrálou Georga Sorosa, mnohí z tých, ktorí tu pracujú, sa však aktívne zapájajú do organizovania protestov a občianskych hnutí – vytvára sa tu centrum slobody prejavu. Majú schopnosti, skúsenosti a prostriedky na to, aby bolo ich hlasy počuť. Vedia mobilizovať ľudí. Ak organizujú protest, môžete si byť istí, že tam nepríde iba pätnásť ľudí. Bude to veľká udalosť.

„Je to miesto, kde sa ľudia nepohodlní pre našu vládu môžu slobodne združovať,“ hovorí vedúca mimovládnej organizácie, ktorá má tiež centrálu v Auróre. Samozrejme, menovaná byť nechce. „A všetci títo ľudia pracujú na vytvorení spravodlivej spoločnosti a podporujú tých, na ktorých chce maďarská spoločnosť zabudnúť: Rómov, drogovo závislých, chudobných, bezdomovcov a väzňov. Auróra poskytuje infraštruktúru nevyhnutnú pre demokraciu a slobodné združovanie. Zdá sa mi skrátka, ako keby sa v Auróre ešte dalo slobodne dýchať. To v maďarskej spoločnosti často necítim,“ dodáva.

V takejto atmosfére silného zaujatia proti Sorosovi a proti mimovládnym organizáciám nie je prekvapivé, že sa Marom a ich nové centrum stáva terčom šikany zo strany verejnosti aj štátu. Na jar popísali krajne pravicoví aktivisti chodník pred Aurórou urážlivými sloganmi. V lete vtrhla do Auróry polícia, množstvo ľudí zatkla a obvinila z ilegálneho držania drog. Nakoniec zavrela aj bar, údajne kvôli porušovania smerníc a chýbajúcej licencii.

Súd rozhodol, že uzavretie Auróry bolo nelegálne, a na konci septembra sa jej dvere znovu otvorili. Dajú sa však očakávať ďalšie útoky.

Autorka je reportérkou Átlatszó.hu – mimovládnej organizácie, ktorá publikuje online magazín pre investigatívnu žurnalistiku. Átlátszó sa snaží podporovať transparentnosť, zodpovednosť a slobodu informácií v Maďarsku. Je financovaná z nestraníckych a mimovládnych zdrojov, neprijíma peniaze od štátnych inštitúcií, politických strán ani od ich partnerov.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: