Aspoň raz sa nadýchnuť

Dominik Želinský8. septembra 20201426

Debutový román vietnamsko-amerického spisovateľa Oceana Vuonga On Earth We’re Briefly Gorgeous bol jednou z literárnych udalostí minulého roka: okrem série pochvalných recenzií zaň jeho autor získal aj nomináciu na prestížnu americkú National Book Award. Treba povedať, že zaslúžene.

Vuong svoj román komponuje ako rozsiahlu epištolu, ktorú hlavná postava (v knihe má familiárnu domácu prezývku „Little dog“, teda psík) adresuje svojej matke, vietnamskej imigrantke v malom meste na východnom pobreží USA. V brilantne štylizovanom liste sa pred čitateľkami a čitateľmi odvíja komplex tráum – od vietnamskej vojny, ktorá rodinu zložitými cestami priviedla do krajiny bývalého nepriateľa cez rasizmus upadajúceho connecticutského malomesta až po vyrovnávanie sa s queer identitou v priestore presýtenom stereotypným americkým mačizmom. Jediné, po čom hlavná postava túži, je na chvíľu sa nadýchnuť.

Hoci je Vuongova kniha román, je zjavné, že autor je predovšetkým básnik. Samotná epištola pozostáva z elegantne prepojených a pôsobivých (hoci miestami azda príliš ostentatívnych) obrazov. Vuong v nich s ľahkosťou prechádza od takmer filmových záberov z vietnamskej vojny k obrazom domáceho násilia či, naopak, intimity. Jeho obrazotvornosť je síce estetizujúca, ale v žiadnom prípade nie vyumelkovaná. Naopak, Vuong je suverénny a surový, nebojí sa zájsť až k nepríjemnej realite. On Earth We’re Briefly Gorgeous nie je iba sociálny komentár, ale autonómny estetický výkon. Oplatí sa prečítať si ho.

Dominik Želinský

Ocean Vuong: On Earth We’re Briefly Gorgeous. Penguin Group, 2019, 256 strán.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: