Predstavujem si zvukový režim apokalypsy. Popkultúra nám ju servíruje ako zmes hlukov praskajúcich ľadovcov, horiacich pralesov a výbuchov občianskej vojny. Tieto zvuky sú všetky vzdialené: buď geograficky, alebo časovo.

Hluk blízkej klimatickej rabovačky nás zatiaľ len čaká. Dnes už je však takmer mémom, že sme aktuálne uprostred šiesteho masívneho vymierania druhov. Miznutie živočíšnych a rastlinných rodín nepočujeme, preto máme dojem, že sa nás tento proces netýka, no práve po smrteľnom vydýchnutí posledného jedinca druhu nastane to najpôsobivejšie mlčanie. Hudbou konca je ticho.

Ako by ale znel soundtrack tohto procesu? Do mojej smutnej predstavy sa hodí mäsité, pokrivené “klubovno” berlínsko-fínskej dvojice Amnesia Scanner, ktorá už koncom minulého roka avizovala vydanie svojho druhého albumu, ktorý mal byť listom na rozlúčku so Zemou. List planéte nakoniec odoslali ako album Tearless zo svojho domáceho labelu PAN začiatkom júna. Ich hudba nikdy neoplývala optimizmom, ale posledná platňa sa predsa stala ich najbezvýchodiskovejšou. Zvukovo sa napriek tomu najviac blíži popu.

Once you enter, please take your shoes off, znie hneď v úvode albumu. Pri vstupe do sveta Tearless sa teda vyzujte, a skúste okrem dekonštruovaného hard-coru, nu metalových riffov a klubového dunenia vnímať aj hlas entity Oracle, ktorá je spoločným vokálom umeleckej dvojice. Prvú skladbu AS Enter jej hlas uzatvára jednoducho: „I feel so tired”. Aj v ostatných trackoch sa odkrýva únava, smútok, strach a vrcholom ich pracovnej metódy temnej eufórie je hitová elégia AS Acá, ktorú sprevádza modulovaný hlas peruánskej modelky a umelkyne Lalita, ktorá vysloví niečo, čo mnohí a mnohé cítime: „bolesť z tvojej straty ma už akosi neovplyvňuje“. Infoimunitu potvrdzuje aj brazílska DJ-ka a producentka Lyzza vo vokáloch piesne As Going: „pokojne sa otoč keď hovorím, je to nuda“. Po množstve poetických, no celkom  fatalistických výjavov nás nakoniec uchlácholí verš, ktorý opäť presne ilustruje to, ako a prečo klubovú hudbu dvojica Ville Haimala a Martti Kalliala vôbec produkuje:

„Budeš v pohode, budeš v pohode / ak ti môžeme pomôcť stratiť rozum.“

Jeden komentár

  • to neries

    10. júla 2020 v 12:43

    este by som okrem AS doplnil nieco z OPAL TAPES, napriklad Soté, pripadne by sa mi pacilo kracat v ustrety priepasti s tonmi Pet Shop Boys. dekadentne a pritom smutno-krasne.

    Odpovedať

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: