Futbal nemusí byť len o sledovaní miniatúrnej lopty z tribúny vzdialenej niekoľko metrov. Môže a mal by byť o priateľstvách, komunite, rovnoprávnom tíme ľudí s rovnakými záľubami. O tom, či sa to dá aj inak, hovoria dva ženské futbalové tímy a družstvo, ktorým sa to podarilo.
FK PROHRA
Nápad založit čistě ženský fotbalový tým vznikl poté, co jsme ve Třech ocáscích organizovali přednáškový cyklus o sportu z kritických pozic. Pozvali jsme si tehdy Hanku Kuncovou z pražského SK Trefa a její vyprávění o tom, jak fungují jejich ženské tréninky, nás nadchlo. Již déle jsme v rámci Ocásků přemýšleli o nějaké kontinuálnější sportovní aktivitě, ale to, že můžeme propojit skupinovou zábavu s politickou akcí, nás namotivovalo se činit.
Letos na jaře jsme proto k naší ocásčí Podzemní univerzitě přidružily i tělovýchovnou jednotku v podobě fotbalového týmu FK PROHRA. Principy naší Podzemní univerzity spočívají v přístupu ke vzdělání pro všechny, bezplatně a na bázi učení se navzájem. To jsme se snažily přenést i do PROHRY. Na tréninky může přijít kdokoli, jsou zdarma a v trénování se střídáme všechny. Nejde nám o výhru, hecovačky a výkony. Chceme něco dělat společně, pro radost ze hry a z pohybu.
Chvíli jsme přemýšlely, jestli být exkluzivní a dělat něco jenom pro jednu skupinu společnosti – pro ženy. Neměly bychom spíše budovat rovnostářské prostředí svobodné hry bez ohledu na pohlaví? Nakonec ale zvítězila potřeba mít bezpečný prostor, v němž můžeme sdílet zážitky, pocity a zkušenosti z patriarchálního světa, v němž žijeme.
Když jsme hledaly místo, kde bychom mohly hrát bezplatně, padl nám do oka starý neudržovaný atletický stadion, který je v těsné blízkosti neslavně známého fotbalového stadionu Za Lužánkami. Toto chátrající fotbalové hřiště FK Zbrojovky dnes hostí maximálně koncerty zašlých devadesátkových kapel. V únoru se zdál být „atleťák“ nevyužívaný, jak se ale oteplovalo, začaly se objevovat další, oficiální týmy ragbistů a fotbalistů, které měly plochu pronajatou a nás vytlačily na malý plácek za brankou. Po krátkém vyjednávání se správcem stadionu jsme zde mohly zůstat pod podmínkou, že jednou za čas uklidíme okolí stadionu. Za brankou na stadionu za stadionem Za Lužánkami kopeme každý čtvrtek vpodvečer.
Tato malá plocha plná drnů a výmolů je pro nás ve spojení s naším názvem hodně symbolická. Tak jak jsou ženy ve veřejném a v politickém životě neustále vytlačovány na okraj, jsme i my nakonec skončily s hraním fotbalu v „prdeli“ na druhou. Snad to nebude pro nás a pro ženy obecně prohra napořád.
Barbora Bakošová
Futbal
Anja večer počas oslavy svojich tridsiatych narodenín vyslovila želanie, že by chcela dostať ženský tím (nás) na futbalový turnaj UAFA v Trenčíne. UAFU organizujú naši kamoši, trenčianski futbaloví fanúšikovia, pankáči. „Áno, jasné!“ povedali sme jej v ten večer. „To dáme!“ Turnaj bol už o dva týždne. Poprosila som môjho bývalého, ktorý trénoval deti v Soblahove, aby nám dal nejaký tréning.
Dal. Zozbieralo sa nás asi desať. Väčšina kopala do lopty prvýkrát. Bola to veľká zábava.
Na turnaj sme si zavolali jednu profi hráčku, určili sme, kto bude v bráne (v bráne je vždy tá, ktorej sa nechce behať) a uhrali sme dobrý výsledok. Dali sme gól a s ďalším mužstvom sme remízovali.
Ja som skončila na dva dni v posteli so svalovicou.
Odvtedy sa toto ženstvo stretáva raz do týždňa. V lete na ihrisku v Soblahove, v zime v telocvični, na ktorú sa skladáme a v ktorej sme zorganizovali aj zopár „turnajov“. Vymysleli sme si meno, vyrobili dresy, určili kritériá prijatia nových členiek. Fungujeme už piaty rok.
Nová členka musí byť:
– pekná
– bezdetná
– slobodná
– pohybovo zdatná
Heslo: „Fake it till you make it.“
Zopár báb sa vymenilo, niektorým pribudli deti, iným frajeri, a niektorým nové zranenia.
Po tréningu chodíme na pivo/kofolu a cigu. Preberáme, kto má čo nové. Rozprávame sa o našich životoch a ponáhľame sa zase naspäť. Lebo nás niekto niekde čaká. Musíme ísť. Starať sa o deti, zvieratá, partnerov, kosiť, strihať stromčeky, ísť na koncert alebo čokoľvek.
Po jednom turnaji nás ďalší ženský tím pozval do Bieloruska. Vraj tam organizujú ženskú verziu UAFA Cupu. Chceli sme ísť, no nemali sme peniaze. Vymysleli sme si teda, že vyrobíme kalendár s našimi fotkami, ktorý predáme a výnos pôjde na cestu do Bieloruska. Fotila nás Janka Gombíková. Na krste kalendára v krčme sa predali všetky kusy. Kalendár sme podpisovali fanúšikom z celého okolia. Do Bieloruska sme stále nešli.
Myslím, že netreba veľa, aby sme sa mali v našich životoch o niečo lepšie, aby sa veci dali do pohybu, aby vznikol kolektív, ktorý sa stará.
Magdaléna Scheryová
FK Kozmos
Futbal – hulvátska zábavka frustrovaných gadžovoličov, egozážitok sedlákov zo sprivatizovaných firiem vo VIP zónach sterilných štadiónov, zámienka na násilie (domáce či v uliciach) pre hlavohruďov, univerzálna výhovorka desaťročných bez rozdielu pohlavia. Futbalová komunita Kozmos vznikla, lebo nám v Bratislave chýba futbal. Normálny futbal, kde každý na seba dobrovoľne berie zodpovednosť za výsledok zápasu, tím, klub, komunitu aj spoločnosť. Meditatívny futbal, ktorý existuje len v prítomnej a vzájomne zdieľanej chvíli s víziou, že „to“ každú chvíľu príde. S vedomím svojej úlohy v rámci komunity, či už na ihrisku, na tribúne, pri zametaní šatne alebo organizovaní polčasovej prednášky. Futbalový klub, na ktorého budúce smerovanie má dosah každý člen. Ak chce.
Povzbudení úspechmi „alternatívnych“ futbalových klubov ako NK Zagreb 041 či AKS ZŁY z Varšavy, ale aj akciami ako United Colors of Football alebo trenčianskym UAFA Cupom, sme sa začali pravidelne stretávať. Od začiatku nás spája náhľad na futbal v širšom spoločenskom kontexte; nové potenciálne futbalové družstvo nikdy nebolo iba o jasne definovanej taktike hry. Bolo najmä o jej presahu do komunity a využití svojho emancipačného potenciálu.
Na prvom verejnom stretnutí, kde sme ešte pracovali s názvom Komunitné Futbalové Družstvo, sa nás zišlo asi dvadsať, čím sa organizačný tím niekoľkonásobne rozrástol. Motivácie aktívnych členov boli a zostávajú rôzne: niekto sníva o lokálnej verzii svojich piatich minút slávy na ihrisku, mnohým jednoducho v Bratislave chýba klub, za ktorý sa môžu fanúšikovsky postaviť. Ďalším z nás bol futbal až do vzniku tejto futbalovej komunity viac či menej ľahostajný, a za dôležitý považujú najmä presah v oblastiach budovania komunity, nehierarchickej a demokratickej organizácie a sociálnej angažovanosti.
Od začiatku sme však mali pevne stanovený spoločný cieľ – prihlásiť sa do oficiálnej súťaže, čo je v našom prípade VI. liga Oblastného futbalového zväzu Bratislava-mesto. A na naše vlastné prekvapenie sa nám to podarilo a 25. augusta preto začína naša prvá oficiálna sezóna. Je to veľká vec a veríme, že je to začiatok. Radi by sme urobili z našich domácich zápasov na Mladej garde udalosť, o ktorej sa bude hovoriť, a kde si všetci ľudia s podobným pohľadom na futbal nájdu miesto na fandenie svojmu klubu. Demokratické spravovanie družstva a systém spoločného vlastníctva a rozhodovania sú pre nás kľúčové. Vieme, že ak dokážeme takto viesť klub, dokážeme tak fungovať aj v spoločnosti. Aj tam, kde sa akosi automaticky myslí hierarchicky a vertikálne. Hlavným cieľom je prežiť prvú sezónu, aby sme v ďalších naplnili naše vízie: najmä ženský tím, mládežnícke tímy a vzdelávaciu a kultúrnu prácu v našej komunite.
FK Kozmos celá stojí na ľuďoch, ktorí ju tvoria. Ak ťa naše myšlienky zaujali, ozvi sa a pridaj sa k prvému komunitnému futbalovému družstvu v Bratislave.
Kolektív FK Kozmos