Ako prichádzame o planétu a o pochopenie, prečo sa to deje

Pavol Fábry9. septembra 20191574

Rafe sa práve z vládneho reportu dozvedel, že spaľovanie fosílnych palív spôsobuje vážne zmeny v atmosfére, ktoré v horizonte niekoľkých desiatok rokov môžu ohroziť život na celej planéte. Je rok 1979 a dvaja vedci v jeho okolí pracujú na modeloch klimatickej zmeny, ktoré túto informáciu potvrdia. Rafe Pomerance, environmentálny aktivista a lobista vo Washingtone sa rozhodne, že s tým musia niečo urobiť.

Nathaniel Rich v reportážnom článku Losing Earth: The Decade We Almost Stopped Climate Change opísal desať rokov z pretrvávajúcej snahy troch mužov presadiť opatrenia, ktoré by americkú vládu a eventuálne celý svet zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov. Reportáž, ktorej New York Times Magazine v roku 2018 venoval celé číslo, nedávno vyšla v upravenej verzii aj knižne. Samotný príbeh hlavných hrdinov, ktorí zvádzajú boj s Kongresom a meniacim sa osadenstvom Bieleho domu, je pútavým čítaním. Rich je talentovaný rozprávač, a napriek množstvu obsiahnutých informácií výborne zachováva dynamiku deja. S napätím očakávame moment, kedy nám záchrana Zeme o vlások unikne.

Za tridsať rokov po tejto, vraj jedinečnej šanci vzrástla ročná spotreba fosílnych palív o viac než polovicu. Konferencia v Paríži ukázala, že najmocnejšie vlády na tom nebudú nič meniť. Rafe však stále verí, že najdôležitejšie je presvedčiť pár kongresmanov, a zvyšok sveta sa prispôsobí. Nepoučený krízovým vývojom zostáva aj samotný autor. V doslove nedokáže opustiť rámec svojej reportáže a namiesto hľadania nových východísk spomína na časy, keď sa elitná politika robila jednoduchšie. Apel na zmenu myslenia, doplnený do knižnej verzie, je nepodložený a pôsobí umelo. Čo je ale nebezpečnejšie, reprodukuje rozšírený názor, že za súčasný stav môže akási zlomyseľná ľudská prirodzenosť, a nie ekonomický systém, ktorý je založený na neobmedzenej exploatácii prírody. Richove zlyhanie v jasnom pomenovaní vinníkov odvádza pozornosť od fosílneho priemyslu a republikánov zastupujúcich záujmy najmocnejších a robí vinnými nás všetkých. Obhajuje schopnosť ekonomiky a technológie vyriešiť krízu: stačí ak tí, ktorí ich majú k dispozícii, zmenia svoje správanie.

Kým sa tak stane, zápas za klímu sa presunul z Washingtonu do komunít po celom svete. Nesústredí sa na individuálne príbehy, ale na spoločný boj proti kapitalizmu, ktorý bol a vždy bude nastavený proti akejkoľvek sociálnej a klimatickej spravodlivosti.

Nathaniel Rich: Losing Earth – The Decade We Could Have Stopped Climate Change. London: Picador, 2019.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: