Kolchozníctvo metalových labelov
Nedávno ma pri sledovaní a hľadaní „prehliadnutých udalostí“ na československej hudobnej scéne zaujali aktivity českého labelu Vřesová studánka založeného v roku 2021.
Napriek nedávnemu vzniku je Vřesová studánka metalový label tvrdo oldschoolového razenia siahajúceho svojou náturou do 80. a 90. rokov minulého storočia. Špecializuje sa na formáty tlačených zinov a audiokaziet, ktoré sa v poslednej dobe tešia reanimácii v kuloároch nielen tvrdo undergroundovej, ale tiež alternatívnej scény. Okrem limitovaných vydaní fyzických nosičov môžeme z Vřesovej studánky vyloviť tvorbu lokálnych českých a slovenských skupín z kategórie extrémneho (primárne sludge, doom black) metalu a noisovej hudby aj online na platforme Bandcamp.
Devízou labelu je však jeho distro, v ktorého ponuke nájdeme počiny ďalších tematicky spriaznených labelov. Napríklad v novembri 2021 vydaná kompilácia slovenských doom/sludge metalových a noisových skupín z dielne malého metalového labelu (a blogu) Jablká ďaleko od stromu.
Za uplynulý rok ide už o druhú kompiláciu, mapujúcu undergroundový metal zo Slovenska. Nahrávka Jablká & Doom (naozaj sa to tak volá!) združuje celkovo 8 skupín, medzi nimi napríklad: Void Odyssey, Vesmyr, Distant Shapes alebo Samuhaya vytvárajúca v nahrávke pôsobivé vyvrcholenie svojím trýznivým gitarovým zvukom. Pri počúvaní máme pred sebou zvukovú štúdiu súčasného poňatia „pomalého“ atmosférického metalu na Slovensku.
V repertoári labelu (a distra) Vřesová studánka potešia tiež projekty Sade, Batlick, kultových Nailed Nazarene alebo opätovné vydania lokálnych dungeon kultoviek. V tomto smere je rozhodne klenotom kazeta Brány Skeldalu z konca 90. rokov predstavujúca soundtrack z rovnomennej videohry.
Aktvity labelu (labelov) sú ukážkou fungovania scény, ktorá dlhodobo žije mimo hlavných alebo výraznejších prúdov, ako špecifický kmeň zachovávajúci si svoju pôvodnú kultúru, podporenú kolektívnou spoluprácou. Médiá, prostredníctvom ktorých komunikuje so svojím okolím, sa v súčasnosti tešia obľube aj v rámci alternatívnej scény s o niečo širším záberom, tento fakt však svedomito ignoruje a zachováva si nutnú dávku archaickosti. Studánka aj Jablká sú RAW, sú autentické, špinavé, hlučné aj kontemplatívne. V prvom rade však veľmi atmosférické a sympatické a podnecujú k robeniu vecí len tak pre radosť.
Vřesová Studánka, Jablká ďaleko od stromu
Michael Papcun