RADIO LAUDE – udalosť sezóny zavretých klubov
„Malcolm mal pravdu. Život si nájde cestu.“ Povie polohlasom Dr. Alan Grant vo filmovej adaptácii Jurského parku, pri pohľade na škrupiny vajec po voľne vyliahnutých dinosauroch. Grantova replika sa mi s pousmiatím vybavila pri prvom kontakte s Radiom Laude, projektom založeným minulý rok dvoma nedávnymi absolventmi strednej školy, Štěpánom Hlaváčkom (DeSteffan) a Viktorom Švolíkom (VolumeSphere), v priestoroch (vzhľadom k pandemickej situácii) stále zavretého klubu Ankali, konkrétne jeho novej časti Planeta Za. Vysielanie internetovej platformy (toto slovo sa hodí lepšie, nakoľko Radio Laude nie je rádiom klasického FM formátu) z Planety Za naozaj pripomína chytanie zvukových signálov z iného vesmírneho telesa, o akom svojho času snívali (nielen) členovia Daft Punk – planéta, ktorej usporiadanie určuje elektronická a tanečná hudba. Planéta, kde je jedinou normou diverzita.
Upustime však už od asociácií a referencií. Radio Laude funguje aktívne na platformách YouTube a SoundCloud, kde každý víkend pribúdajú živé hudobné sety českých a zahraničných umelcov a umelkýň. Celý projekt je tak cenným alternatívnym rozhýbaním inak pozastaveného klubového života. Na dramaturgii projektu poteší hlavne diverzita a otvorenosť, dávajúca hosťujúcim dídžejkám a dídžejom metaforicky aj doslovne voľnú ruku. Zo zoznamu mien, ktoré sa v Laude objavili, môžeme spomenúť napríklad Valentina Ozzyho, Dmitrievnu, Ly Sas, Raphaela Kosmosa, Jima Hate, Ester, kolektív Noise Kitchen alebo Exhausted Modern. Zvuk Radia Laude je budovaný najmä na momente prekvapenia, ktorý sa darí opakovane napĺňať. Postupne pritvrdzujúci tanečný set Valentina Ozzyho môže vyústiť do osviežujúcich spomienok na klasiky českého rapu (PSH, Supercroo), temne ladený set Dmitrievny zasa vytvára nečakané twisty absorbciou samplov českej eurodancovej hudby. Už na základe týchto dvoch stručných príkladov je jasné, že Radio Laude stojí v prvom rade na chuti spájať prvky inakosti vkusov, štýlov, prístupov, identít.
Radio Laude vykonáva dôležitú službu na kolektívnej aj individuálnej úrovni. Sprítomňuje existenciu komunity ľudí okolo tunajšej scény v čase jej (dúfajme, že už nie dlhého) utlmenia, reflektuje jej súčasné trendy a nastavenie a do tretice prináša zaujímavý, eklektický obsah, ktorý spríjemní piatkové alebo víkendové poobedia a večery, ale aj dni strávené na home office, alebo na zoomových prednáškach. Radio Laude prináša pocit naozajstného, spoločne prežívaného života.
P.S.: O detailných začiatkoch projektu si môžete prečítať v blogu na webe klubu Ankali.
Michael Papcun