Vaša kráľovná je plaz

Dávid Koronczi10. mája 20191838

Stále hľadáme správne nástroje, ako sa vyrovnať so spoločenskými, environmentálnymi a ekonomickými dopadmi kolonizácie. Ako spolu vyjednávať. A potom niekedy stačia bicie, tuba, saxofón a ľudský hlas. Hlas, ktorý sugestívne odkrýva pretrvávanie rasizmu a demaskuje opresiu v bývalom britskom impériu. Segregáciu čiernych študentov a študentiek v bývalých afrických kolóniách, exkaváciu nerastných surovín a tropického „commons“… To všetko v mene bohatstva kráľovstva.

Sons of Kemet, teda Shabaka Hutchings, Tom Skinner, Theon Cross a Eddie Hick, sú banda londýnskych hudobníkov, ktorí si ako výraz postkoloniálneho uvažovania zvolili deväťtrackový, rituálne tanečný album Your Queen Is a Reptile. Ten vyšiel v prestížnom americkom labeli Impuls!, vďaka čomu sa skupina ocitla medzi velikánmi ako Charles Mingus, John Coltrane či Sun Ra.  

Každú zo skladieb venovali niektorej z mnohých hrdiniek afrodiasporálnej histórie. Hutchings, hlava celého projektu, nám tu ponúka svoju vlastnú kráľovskú rodinu, v ktorej prebieha korunovácia na základe úsilia v boji o rovnoprávnosť a nie vďaka pokrvnému dedičstvu. Podľa názvov jednotlivých skladieb zistíme, že jeho kráľovnami sú napríklad Yaa Asantewaa, významná africká bojovníčka za oslobodenie spod britskej kolonizačnej nadvlády, radikálna americká aktivistka Angela Davis, ktorá v šesťdesiatych rokoch minulého storočia stála pri zrode emancipačného hnutia Čiernych panterov, alebo Ada Eastman, Hutchingsova babka. Osobné i politické vyznanie a oslava žien čiernej histórie sú dojemné a ja sa k nim s radosťou pridávam a prikyvujem. Napriek radikálnemu názvu albumu skladby vyznievajú oslavne až ceremoniálne. Zostava Sons of Kemet je zložená z čiernych i bielych Britov, čo by sme mohli vnímať ako produktívnu provokáciu, ktorá v brexitovskej Británii hovorí o minulých krivdách aj o súčasnej neistote.

V lete tohto roku sa objavia na letných festivaloch aj v našich končinách, takže energiu a politickosť projektu, ktorý dekoruje množstvo ocenení na čele s britskou Mercury Prize, si môžete naživo overiť.

Dávid Koronczi

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: