V mene otca

Kristína Kállay8. apríla 20181679

Vydavateľstvo Inaque tento rok slovenskému čitateľstvu v preklade Lucie Halovej prvýkrát predstavilo americkú feministickú novinárku a autorku niekoľkých odborných monografií, Susan Faludi. Držiteľka Pulitzerovej ceny je autorkou bestselleru Backlash: Nevyhlásená vojna proti americkým ženám, v ktorom argumentuje, že vlna nenávisti zo strany amerických médií voči feminizmu v osemdesiatych rokoch je akýmsi „spätným úderom“ voči výdobytkom druhej vlny ženského hnutia v západnom svete. Súčasťou tejto reakcie je napríklad aj krivé obviňovanie feminizmu z mnohých problémov, ktorým ženy v Spojených štátoch v osemdesiatych rokoch ešte stále museli čeliť.

V roku 2004 dostala Faludi e-mail od svojho sedemdesiatšesťročného otca, s ktorým sa v minulosti odcudzili. Stephen Faludi, ktorý sa po rokoch života v Spojených štátoch odsťahoval naspäť do rodného Maďarska, žil počas komunikácie s dcérou už niekoľko rokov vo svojom dome v Budapešti. „Milá Susan,“ začína sa e-mail, „mám pre teba zaujímavé novinky. Uvedomil som si, že ma už nebaví hrať sa na toho agresívneho chlapa, ktorým som vo svojom vnútri nikdy nebol.“ K mailu bolo priložených niekoľko fotografií vrátane Susaninho otca, ktorý stojí pred klinikou v Thajsku hneď po tom, čo podstúpil operáciu na zmenu pohlavia. „S láskou od tvojho rodiča, Stephanie.“

Krátko nato sa Susan Faludi vydáva na niekoľkodňový pobyt do Budapešti, aby sa po dvadsiatich piatich rokoch opäť stretla so svojím rodičom. Stephen Faludi býval panovačný, dominantný a často agresívny otec aj manžel – Faludi v knihe opisuje aj incident, v ktorom počas rozvodového konania Stephen napriek súdnemu zákazu v noci vtrhol do rodinného domu v Yorktown Heights pri Manhattane a švajčiarskym nožíkom napadol a zranil vtedajšieho priateľa Susaninej mamy. Stephanie (Stephen) v Budapešti požiada svoju dcéru Susan, aby o jej živote napísala.

V tmavej komore istým spôsobom nadväzuje aj na Faludiovej predchádzajúcu prácu – vo svojej monografii Stiffed: The Betrayal of the American Man (Zmeravení/é: Zrada amerického muža) Faludi diagnostikovala krízu identity muža v povojnovej Amerike. V knihe spája napríklad zmätenosť amerických mužov ohľadom svojej identity s normalizáciou predstavy otca ako neangažovaného, emocionálne nezainteresovaného, no zároveň autoritárskeho a často násilného človeka.  

Osobné nutkanie a odhodlanie porozumieť svojmu otcovi Faludi pretavila do dojemnej a pôsobivej biografie – V tmavej komore je pre Faludi charakteristicky elegantnou syntézou osobnej a analytickej žurnalistiky, empatie a cynizmu, uštipačnosti a porozumenia. Na vratkú a komplexnú osobnosť svojho rodiča Faludi nahliada skrz jeho mnohé identity – identity muža, otca, žida, profesionálneho fotografa, utečenca, Maďara, ženu či malého Ištvána, ktorý prežil hrôzy holokaustu.

Zo zrkadlového bludiska mnohovrstevnej, no nepreniknuteľnej osobnosti svojho otca vedie Susan samotná Stephanie, familiárne Stefi. Kniha, ktorú napokon Faludi napísala, je produktom niekoľkých návštev, ktoré Susan strávila v Stefinom dome rozhovormi či prácou v kaviarňach a archívoch starej Budapešti, zbierajúc častice mozaiky rodinnej minulosti. Tieto stopy Faludi okrem iného zavedú aj k jej vzdialenej rodine Grünbergerovcov zo Spišského Podhradia alebo aj k Friedmanovcom z Košíc.

Vo svojej rešerši Faludi pokračovala doma v Spojených štátoch vo forme štúdia odbornej literatúry na témy transsexuality, transrodovosti, inakosti alebo aj maďarských/židovských dejín. Stretla sa a urobila rozhovory s niekoľkými starými priateľmi jej otca a s priateľmi zo všetkých stránok jeho možných životov. Vďaka osobným príbehom nastoľuje Faludi otázky identity v plnej ľudskej rozmanitosti a komplikovanosti – je identita niečo, čo si zvolíme, alebo ide o fixnú kategóriu, ku ktorej sa počas života snažíme priblížiť? Faludi v závere nie je presvedčená o tom, že by sa psychologická nejednoznačnosť identity, ktorú vníma u svojho otca, mohla tak rýchlo stať fyzicky jednoznačnou. Sú rodové kategórie niečo, cez čo môžeme spoznávať samých seba, alebo nás predurčujú k tomu, aby sme zo svojich životov vylúčili a zastierali všetko, čo sa im vymyká?

Autorka učí spoločenské vedy a kritické myslenie

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: