Z prvého živého vystúpenia Krstných otcov si pamätám svoju skoro dolámanú nohu z pogovačky pri (inak skvelo prevedenom) coveri pesničky Psycho Killer. Od tej doby, teda asi od konca leta 2021, sa mladá bratislavská skupina prepracovala od coverov a live jamovačiek ku skompletizovaniu vlastného repertoáru, ktorý predstavila na debutovom épéčku References.
Už v úvodnej piesni épéčka spevák a gitarista Ambróz Šulej v štýle blízkom postštrukturalizmu tematizuje záplavu referencií, v ktorých sa poneviera jedinec, okolitý svet a vlastne aj celé References. Krstní otcovia sú na svoj vek (všetci členovia študujú na stredných školách) ohromne poučenou skupinou, ktorá vie túto vlastnosť preniesť do funkčného eklektizmu a sebavedomo držať krok s dianím na zahraničnej gitarovej scéne. Hudobné motívy nesú odkazy na širokú škálu etáp a subžánrov gitarovej hudby a skupina s nimi narába rhizomatickým štýlom. Kompozície Krstných otcov sa tým pádom pohybujú vo vlastnom, starostlivo budovanom časopriestore, ktorý decentralizuje klasickú predstavu o výstavbe „gitarovky“. Členovia podobným štýlom pristupujú aj ku konceptu rockovej skupiny, v ktorej odmietajú hierarchické usporiadanie „frontman a tí druhí“ a uprednostňujú rovnosť v postavení hudobníkov aj jednotlivých nástrojov, vďaka čomu sa môžu organickejšie dopĺňať a prepájať. Najväčšia zábava by preto bola, keby poslucháčka či poslucháč dostali album v interaktívnej verzii, v ktorej si môžu z jednotlivých motívov vyskladať piesne (kompozície) podľa vlastného želania – a zažiť tak podobný pocit ako pri koncertných improvizáciách skupiny.
To, čo píšem, znie veľmi teoreticky a vážne, ale skupina využíva značný nadhľad a sebairóniu, na ktorých je veľmi funkčne postavené promo Krstných otcov a pridáva celému projektu pravého ducha generácie Z.
V dobe zahltenej elektronikou, soundcloudami a (už tak trochu doznievajúcou) vlnou hyperpopu znie produkcia Krstných otcov veľmi osviežujúco a zdravo „jinošsky“. Ich mix rôznych prístupov od indie cez postrockové vlny až po psychedéliu na épéčku píše pomyselný manifest súčasnej weird-guitar scény, ktorú spoluutvárajú so skupinami Deti, Vojdi, Haďáci, Raptor Koch a podobne. Kolážovanie, rozvoľnenie štruktúr, neortodoxnosť, revízia, Ich tracky sú navyše na nahrávke rovnako hravé a komunikatívne, ako naživo. A to je teprve začátek…
Krstní otcovia: References. Vlna records, 2022.
Michael Papcun