Keď komiks vysvetľuje filozofické rámce klimatickej krízy

Marek Hudec20. novembra 2023168

Komiksového ilustrátora Christophe Blaina začala trápiť klimatická úzkosť po rozhovore s priateľkou o eskalujúcich horúčavách v Paríži. Zrazu ho prestalo baviť kresliť dobrodružné a westernové príbehy a spojil sa s francúzskym odborníkom na energetiku a klímu Jean-Marc Jancovicim, či by svojím remeslom vedel prispieť k debate o riešení klimatickej krízy. Vznikol takmer dvestostranový bestseller Svět bez konce, ktorý nedávno vyšiel v českom preklade. Knihu môžeme zaradiť do žánru non-fiction, keďže neponúka príbeh v klasickom zmysle. Vychádza z rozhovorov medzi Blainom a Jancovicim, kde spoločne vysvetľujú základy ľudskej závislosti na rôznych druhoch energie, akým spôsobom s tým súvisí ekonomický rast, prečo sú súčasné modely neudržateľné a aké riešenia klimatickej krízy sa ponúkajú.

Blaine chápe, že vďaka obrazovému sprievodu a fantázii dokáže komiks mnohé zložité fenomény vysvetliť jednoduchšie, prístupnejšie pre široké publikum. Podobným spôsobom a úspešne už médium vysvetľovalo napríklad kvantovú fyziku (výborný titul Mysteries of the Quentum Universe). Pripomína to ilustrovanú prednášku, ktorá však rozhodne nenudí. Jedným z jej hlavných hrdinov je marvelovský superhrdina Iron Man, metafora ľudskej závislosti na strojovej výrobe. Stotožňuje sa s ním aj samotný ilustrátor, tiež zvyknutý na istý životný štandard. Iron Man musí byť neustále kŕmený, jeho funkcie modernizované a zefektívnené.

Blaine s Jancovicim rozoberá základné koncepty, na ktorých stojí dnešná civilizácia a nachádza v nich mylné alebo neudržateľné predstavy, ktoré vznikli v istom historickom momente, ale v súčasnosti sú už zastarané alebo nevyhovujúce. A hoci na prvý pohľad môžu pôsobiť zložito, pre zľahčenie témy dáva Blaine hlas aj zvieratám alebo neživým predmetom, pochvalu si zaslúži jeho spôsob vysvetľovania rôznych štatistík, ktorých význam by sa v nejakom článku alebo vedeckej analýze stratil. Pomáha si popkultúrnymi odkazmi, a hoci Marvel alebo Hviezdne vojny väčšina poznať asi bude, napríklad scifi z 50. rokov Zakázaná planéta alebo animovaný seriál Wacky Races už asi skôr nie.

Otázne je tiež, nakoľko je dielo agitačné a či nadčasové. Jancovici riešenia vidí v nerastovej filozofii, väčšiemu príklonu k jadrovej energetike, prechodu z masovejšej k lokálnej výrobe, zmene myslenia. V komikse to dáva zmysel, a hoci záver má pôsobiť akosi upokojujúco, v realite to môže byť náročnejšie. Základné informácie a filozofické rámce k téme však podáva skvele.

Christophe Blain, Jean Marc Jancovici: Svět bez konce. Argo, 2023.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: