Postaviť si svoje vlastné Argo

Tomáš Hučko8. septembra 20201428

V jednej zo svojich kníh hovorí Roland Barthes, že každé nové vyjadrenie lásky pripomína koncept bájnej lode Argo: počas svojej dlhej cesty sa na nej každý jeden klinec, každý kus dreva vymenil, takže ju tvorí niečo úplné iné ako pôvodnú loď. Stále ju však voláme Argo, tak ako novú lásku voláme láska, hoci ju tvoria iní ľudia a okolnosti. Tento koncept si požičiava americká kritička a autorka Maggie Nelson vo svojej knihe The Argonauts, aby jeho pomocou popísala svoje vlastné životné transformácie.

Ide rovno o dve transformácie, a obe veľmi zásadné – zatiaľ čo jej manžel, umelec Harry Dodge prechádza tranzíciou (dalo by sa povedať, že zo ženy na muža, hoci sám Harry považuje svoj rod za fluidný), autorka zažíva svoje prvé tehotenstvo a následne materstvo. Tieto telesné, hormonálne, duševné i intelektuálne premeny zachytáva Nelson v texte, ktorý by sa dal najskôr označiť za knižnú esej, je však fluidný a ťažko zaraditeľný – presne ako rod jej manžela. Témy materstva, sexuality, rodu, heteronormativity, smrti či možnosti vyjadriť ich písaním, sa objavujú vo forme zápiskov, parafráz či citátov desiatok umelkýň, filozofiek a autorov, ale aj vlastných spomienok a úvah.

Na prebale knihy sa píše, že autorka pokračuje v tradícii známych intelektuálok, ako Susan Sontag, mne však kombináciou intímnej výpovede a umeleckej eseje pripomenula skôr výbornú esejistku a novinárku Joan Didion. A tak, ako Sontag či Didion, aj Nelson je veľmi trefná a úderná kritička sociálnych konštruktov a politických pomerov súčasného sveta. Nešetrí ani veľké mená dnešnej filozofie, ako sú Žižek, Badiou či Baudrillard, ktorých názory v otázke homosexuálnych práv sú prinajmenšom diskutabilné. „A toto sú hlasy, ktoré v dnešných časoch považujeme za radikálne,“ hodnotí sklamane Nelson.

Otázkou zostáva, akým spôsobom Argonautov čítať. Ja som ju na dovolenke zhltol za dva dni, ale mám nejasný pocit, že som spravil zle. Forma knihy vyzýva k dlhšej meditácii nad množstvom tém, nad ktorými autorka radikálne premýšľa. Taktiež môže byť zaujímavé študovať si počas čítania všetky umelecké diela a knihy, s ktorými Nelson aktívne pracuje. Nech už si čitateľ zvolí akýkoľvek prístup, kniha v každom prípade ponúka možnosť rekonštruovať svoje myslenie a opäť si trochu prestavať svoje vlastné Argo.

Tomáš Hučko

Maggie Nelson: The Argonauts. Melville House, 2016, 180 strán.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: