Ne nestačí od Naomi Kleinovej nie je len knihou o Donaldovi Trumpovi, ako by sa mohlo zdať z jej podtitulu Jak se bránit Trumpově šokové politice a vydobýt si svět, jaký potřebujeme. Je tiež rozpravou o klimatických zmenách, apeláciou na vzájomnú solidaritu a alarmujúcou výzvou na vystúpenie z neoliberálneho systému. Krízy, s ktorými sme ako spoločnosť (a planéta) v súčasnosti konfrontovaní, by sa mali stať podľa Kleinovej impulzom k utopickým víziám, pretože gestá číreho odmietnutia či vzdoru už nepostačujú.

České vydavateľstvo Argo stojí za prekladmi dvoch najzásadnejších Kleinovej kníh Bez loga a Šoková doktrína. Novinka Ne nestačí, ktorú vydáva v novej edícii Crossover, je priesečníkom oboch titulov. Niektoré pasáže možno považovať za ich sumarizáciu, avšak Kleinová metódy svojich diskurzívnych analýz aplikuje na aktuálne fenomény. Najskôr rozoberá Trumpa ako typ superznačky a vzápätí skúma dôvody a následky kolektívneho šoku, ktorý jeho víťazstvo spôsobilo. Americkú situáciu rámcuje aj do širších geopolitických zlyhaní ekonomickej destabilizácie, antisystémových politík, klimatickej krízy. Predovšetkým však Kleinová strieľa do neoliberálneho systému, ktorý eskaláciu tohto všetkého umožnil. Túžba po ekonomickom raste už v sedemdesiatych rokoch zámerne prekryla alarmujúce správy o klimatických hrozbách.

V novom miléniu sľuboval radikálny plán na uzdravenie planéty Barack Obama, namiesto toho sa jeho vláda do dejín zapísala postavením najväčšieho počtu ropovodov. Zvolenie Trumpa v roku 2016 síce zrodilo viaceré občianske hnutia (Black Lives Matter, SayHerName, #meToo a ďalšie), ale Kleinová upozorňuje, že je nevyhnutné, aby sa rozkúskovaný aktivizmus spojil do širšej ideologickej platformy, programu, ktorý by rovnakú pozornosť venoval sociálnej politike, ako aj starostlivosti o planétu. Spolu so zmiešanou vedeckou, umeleckou a aktivistickou skupinou pripravila v roku 2015 návrh novej politickej filozofie vo forme Manifestu skoku, v ktorom pre Kanadu žiadali napríklad demokratizáciu energetiky, výstavbu energeticky šetrných domácností, cenovo dostupnú verejnú dopravu, podporu lokálnej produkcie, reguláciu korporátneho sektora, zvýšenie podielu nízkouhlíkových ekonomík, akými sú vzdelávanie, sociálna starostlivosť či umenie, zrušenie dotácií pre fosílne palivá či zavedenie progresívnej dane z uhlíka. Dokument podpísali tisícky inštitúcií a individuálnych signatárov a signatárok po celom svete. Na jeho zásadnejšiu aplikáciu do praxe však stále chýba odvaha a pravdepodobne aj politická vôľa. Práve analýza toho, prečo veľké krízy dnes nie sú zdrojom vizionárskych premien ako v minulosti, ale prevažne dystopických scenárov, patrí v knihe k tým najzaujímavejším pasážam. Prečo následky hurikánu Katrina, havária ropnej plošiny Deepwater Horizon a dokonca ani finančná kríza v roku 2008 nevyústili do takých progresívnych zmien, aké sa udiali napríklad po krachu burzy v roku 1929 či požiari newyorskej odevnej spoločnosti Triangle Shirtwaist v roku 1911?

Kleinová si vo finále aj sama odpovedá: na to, aby sme mali odvahu zmeniť svet, musíme sa v prvom rade postaviť zoči-voči „svojmu vnútornému Trumpovi. Má tým na mysli návyky, ktorých zrkadlenie v americkom prezidentovi vidíme či už je to honba za ziskom, alebo ignorovanie neprávosti páchanej na iných. Odtrumpujme sa a vytvorme svet, aký sme tu ešte nemali.

Kleinová, Naomi: Ne nestačí. Jak se bránit Trumpově šokové politice a vydobýt si svět, jaký potřebujeme. 1. vyd. Praha : Argo, 2019. 296 s. Z angl. orig. No Is Not Enough prel. Jana Odehnalová. ISBN 978-80-2572-678-5.

Autorka je estetička

Jeden komentár

  • RR

    8. novembra 2021 v 8:42

    clanok plny sprostosti, ano odtrumpujte sa zabudnite na technologie, elektricku energiu, na nove byvanie, nove oblecenie a kozmeticke produkty toto vsetko su veci ktore bud prispievaju k vytvaraniu CO2 alebo k vykoristovaniu.

    Odpovedať

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: