Návrat polonahej rebelky s červenou hviezdou

Marek Hudec17. februára 2024119

Absolvent filmovej vedy Petr Sadecký sa počas štúdií v 60. rokoch skamarátil s poprednými českými ilustrátormi a vymyslel si divošskú superhrdinku inšpirovanú Barbarellou. Keď tesne pred okupáciou emigroval, uvedomil si, že už v Československu rozpracovaný komiks nevydá. Začal ho preto v zahraničí prezentovať ako dielo sovietskej undergroundovej skupiny, ktorá mala pôsobiť v Kyjive a hlásiť sa k idei pôvodného, Stalinom nepoškvrneného komunizmu. Vznikla Octobriana, bojovníčka za odkaz Októbrovej revolúcie. Politicky ladené dobrodružstvá superhrdinky zaujali v Nemecku aj vo Veľkej Británii, David Bowie o nej chcel nakrútiť film.

Hrdinku teraz po niekoľkých desaťročiach vzkriesili ilustrátor Marek Berger a spoluscenárista Ondřej Kavalíř. Ich epické dobrodružstvo je zároveň fascinujúce a rozpačité. Ak začneme jeho pozitívami, pochvalu si zaslúži rozsiahly, fantáziou nabitý svet, v ktorom sa naraz stretávajú motívy studenej vojny, superhrdinských príbehov a sci-fi. Hoci v ňom vystupuje veľa postáv s rôznymi motiváciami a odohráva sa na rôznych miestach, dokonca v rôznych časoch, nepôsobí chaoticky, čitateľstvo sa v ňom dokáže orientovať. Vizuál komiksu plný sýtych farieb ľahko vtiahne a pôsobí detailne, určite vznikal veľmi dlho. Keďže ide o akčný príbeh, mnohé jeho strany sú založené len na znázornení pohybu, napínavých scén a bojov. V tomto smere exceluje, jeho dej si ľahko vieme predstaviť ako marvelovský film.

Podobne ako kinohity najslávnejšieho komiksového vydavateľstva, aj Octobriana trpí dramaturgickými problémami. Má síce príbeh dynamický, no aj plytký a prekombinovaný. Máme tu amazonky, nacistov, komunistov, prastaré božstvá, hrozbu jadrovej vojny, veľa prázdnych rozhovorov o vymyslených technológiách, ktoré nedávajú zmysel. Načrtnuté motívy by naplnili jednu celú sériu komiksov a keďže ich je toľko, menej priestoru zostalo na vykreslenie osobností postáv. Stačí si vziať Octobrianu, ktorú zdanlivo ženie vpred pátranie po svojich koreňoch. V jednom momente bez mihnutia oka zrádza družinu lode, s ktorou strávila dva roky a označovala za svoju rodinu. Ide o dramatický okamih, ktorý mohol vyvrcholenie knihy umocniť, tu však sotva vyjde na dve okienka a prejde bez vysvetlenia. Dej nespomalí ani na chvíľu, aby sme mohli s hrdinkami a hrdinami stráviť viac času osamote a lepšie im porozumieť.

Zdá sa, že cieľom dvojice autorov bolo vytvoriť len jedno uzavreté dobrodružstvo, ktoré by odkazovalo na starú sériu. Myšlienka Octobriany by však zniesla viac. Prísne možno hodnotiť aj jeho rozpačité pohrávanie sa s feministickými motívmi. Hoci nový komiks vyzdvihuje, že jeho hlavnou hrdinkou je silná žena, príliš často ju stvárňuje ako sexuálny objekt. Aj keď chápem, že odkazuje na zastaranú estetiku, v prepise do súčasnosti mohol byť progresívnejší a menej prvoplánovo nahatý. Ak by dnes Francúzi nakrútili remake Barbarelly, tiež by ju už asi vo vesmíre nenechali väčšinu času behať v podprsenke.

Marek Berger, Ondřej Kavalíř: Octobriana. 1. vydanie, Labyrint. Praha, 2023.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: