2020 10 Súčasné maskulinityTematický KapitálMuži! Je normálne, ak sa bojíte zeleniny

Aidan Jones8. októbra 2020166

English version

 

V meste uprednostním pivo pred vínom. A k tomu si objednám Impossible Burger z rastlinného mäsa. A také  karí, čo ma rozplače. Doma sa schovávam v rohu kuchynskej lavice a vidličku zapichujem  do obrovskej porcie šalátu. U rodičov sa s mamou delíme o fľašu ružového vína k paradajkovo-cesnakovým cestovinám Alla Checca.

 

Keby som mohol, nevyhýbal by som sa ružovému vínu ani v bare s priateľmi a neodmietol by som verejne ani nudný šalát. Ale hoci dlhoročne skúmam vzťah medzi rodom a jedlom, stále sám na sebe vnímam rodové aspekty môjho vegánskeho stravovania, ktoré sa na povrch predierajú ako bublinky v proseccu (lebo občas predsa musím piť aj niečo iné ako rosé).

 

Reálne všadeprítomné nebezpečenstvo vyplývajúce z nedostatku zeleniny však predstavuje omnoho väčšiu hrozbu, než moja sociálna úzkosť z „príliš ženského stravovania”: ide o mužské zdravie. Zanedbané stravovanie silno vplýva na výskyt srdcových ochorení, rakoviny, mozgovej mŕtvice či cukrovky v populácii. Tieto diagnózy v USA dokonca patria medzi desať najčastejších príčin smrti1Center for Disease Control and Prevention. 2017. “Leading Causes of Death – Males – All Races and Origins – United States, 2017.”.

 

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

 

 

Autor je cez deň programátor, v noci autor a tvorca. Pre viac sociologického čítania o témach ako maskulinita, rod, jedlo a hudba, navštívte aidanjon.es.

 

Z anglického originálu preložil Matej Makovický

 

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *