2019 09 PersonhoodNezaradenéKultového queer seriálu sa televízie najprv zľakli

Marek Hudec9. septembra 2019183

 

 

Knihy zo série Tales of the City (1978 – 2014) otvárali problémy gej komunity v čase, keď sa o nich všetci báli hovoriť. Netflix ich chcel roky oživiť v podobe seriálu, a keď sa mu to konečne podarilo, zmeškal veľa príležitostí povedať niečo zásadné.

 

Pri večernom stole sa stretne partia gejov päťdesiatnikov. Pijú luxusné bordeaux, hlučne sa zabávajú, no v jednom okamihu musia začať ospravedlňovať svoje správanie. Jeden z kamarátov si totiž priniesol partnera, ktorý je o dvadsať rokov mladší. Keď po večeri niekto použije vo svojej anekdote hanlivé označenie transrodového človeka (tranny), rozpúta sa generačný konflikt.

 

Mladší prísediaci je šokovaný, že ostatní členovia spoločenskej minority nepreukazujú inej minorite dosť rešpektu – zdá sa mu, že sú privilegovaní a márnotratní. „Sme len partia tepľošov, čo si robí srandu,“ ospravedlňuje sa niektorý. „Všetky svoje privilégiá sme si najprv museli vybojovať v spoločnosti, ktorej nezáleží na tom, či žijeme alebo umierame. Keď som bol v tvojom veku, nechodil som na večere s kamarátmi, chodil som na pohreby, aj tri-štyri týždenne,“ reaguje nahnevane ďalší.

 

Scéna sa odohrá v štvrtej epizóde nového seriálu Netflixu Tales of the City (2019), ktorý zobrazuje život súčasnej LGBT+ komunity v San Franciscu.

 

Obe strany sporu majú svoju pravdu a režisér aj scenárista epizódy dokážu k obom v divákoch vzbudiť súcit. Mladík má privilégium, že nezažil vypuknutie epidémie AIDS a smrť desiatok blízkych, starším gejom sa zas podarilo vyškriabať sa po spoločenskom rebríčku do vrcholových manažérskych pozícií a už nemusia bojovať o svoje miesto tak, ako dnes napríklad transrodová komunita. Zleniveli a zatrpkli.

 

Je to výborná scéna, ktorá ukazuje, že aj LGBT+ komunita je rozdrobená a aj v jej vnútri existuje diskriminácia, ale reflektuje aj to, že diskriminácia nie je v Spojených štátoch vyriešená ani po prijatí manželstiev osôb rovnakého pohlavia (ktoré sa slovenský parlament stále nechystá uzákoniť, ba ani navrhnúť).

 

Z knižnej predlohy k seriálu

 

Hoci sa slovenským divákom a diváčkam môže zdať, že seriál Tales of the City je novinkou nadväzujúcou na trend niekoľkých úspešných queer seriálov (Looking, Sense 8, Orange is the New Black, Queer as Folk), v skutočnosti je len pokračovaním značky, ktorá vznikla už pred niekoľkými desaťročiami.

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

 

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *