Keď komiks zaujme osamelými hrdinami žijúcimi na pustých poliach

Marek Hudec9. marca 20201137

Študoval filmárstvo, no zlákal ho svet komiksu. Hoci dnes kanadský autor Jeff Lemire už vymýšľa veľkolepé superhrdinské dobrodružstvá pre značky Marvel či DC Comics a patrí k najlepším v odbore, v roku 2008 ho preslávila oveľa komornejšia séria. Jeho slávna trilógia Essex County teraz prvýkrát vyšla v českom preklade vo vydavateľstve Paseka.

Čitateľom a čitateľkám bude zámerne chvíľu trvať, kým pochopia súvislosť a vzťahy medzi tromi jeho hlavnými dejovými líniami: chlapec Lester vyrastá bez rodičov na farme uprostred ničoty so strýkom, s ktorým si nemá čo povedať, a pred šedou realitou uteká do vlastnej fantázie. Bratov hokejistov rozhádala túžba po rovnakej žene, a hoci sa odcudzili, po rokoch to ľutujú. Opatrovateľka v ospalom malomeste sleduje postupné umieranie jeho obyvateľov a obyvateliek.

V Kanade príbehy z Essex County vychádzali postupne, Paseka ich vydáva naraz v jednej vyše päťstostranovej väzbe, v preklade Martiny Knápkovej. Hoci je to riadne hrubá kniha, dočítate ju za niekoľko hodín. Lemirove čiernobiele kresby s tenkými líniami a veľkými tmavými plochami zvýrazňujú vrásky na tvárach jeho ubolených hrdinov a pochmúrnosť prostredia.

Clivú náladu komiksu si môžeme vysvetliť autorovým postojom k svojmu rodnému kraju, Essex County, a zároveň skutočnosťou, že Lemire si v čase jeho písania zarábal ako kuchár vo veľkej prevádzke a chýbala mu sebadôvera. Zdalo sa mu, že jeho tvorba ešte nedozrela, venoval sa jej len po nociach a nevedel, či niekedy prerazí.

Hoci komiks ako médium spájajúce obraz a text vždy ponúkal vhodný priestor na stret reality s fantáziou a snom, Lemire mal iný plán, a to nápadito zobraziť život skromných ľudí bez veľkých ambícií, vyrovnávajúcich sa s osamelosťou.

Essex County sa často striedajú obrazy pustých polí, vyschnutých stromov, rozpadávajúcich sa domov na samote a opustených traktorov. Ani jeden z hrdinov nemá vyslovene vzrušujúci život, večery trávia pred televízorom a rozptýlenie hľadajú inde: Lester v komiksoch, zostarnutý hokejista s alzheimerom v minulosti a dobrosrdečná opatrovateľka v životoch svojich pacientov. Už ako nasvedčuje obálka knihy, najdôležitejšie sú pre nich korene, rodinné väzby. Uzavreli sa pred svojimi blízkymi a nevedia, ako si k nim znovu nájsť cestu.

Essex County dokazuje, že komiks nemusí zaujať iba fantastickými dobrodružstvami, historickými témami alebo autobiografiami slávnych, ba ani vzrušujúcimi zápletkami s neustálymi zvratmi, ani prezdobenou kresbou. Dielo Jeffa Lemira nemá ani jedno z nich. Je jednoduchým v ilustrácii, jednoduchým v príbehu, jednoduchým v prostredí, a predsa je mimoriadne dôležitým a pútavým.

Popkultúra totiž väčšinou rezignuje na stvárnenie všednosti, hľadá len tie najbombastickejšie príbehy. Essex County tak pôsobí ako vyslobodenie pred všetkými klišé komiksového média, a nečudo, že vďaka jeho prístupu Lemira prirovnávajú k Johnovi Steinbeckovi.

Jeff Lemire: Essex County. Do češtiny preložila Martina Knápková. Praha: Paseka, 2019.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: