Prejsť na hlavný obsah

Hľadať

Vaše vyhľadávanie momentálne nezahŕňa produkty.

Pre vyhľadávanie v e-shope prejdite sem.

Obrázková kniha o queer komunite môže pomôcť tolerancii inakosti na školách

Počet zhliadnutí:

Dovolím si na úvod trochu zovšeobecniť: Študenti a študentky humanitných štúdií na univerzitách často narazia na akademické texty, ktoré sú príliš zložito napísané.

Britský transrodový spisovateľ Meg-John Barker však očividne rozmýšľal nad tým, ako výsledky výskumov podať čo najprístupnejšie. Jeho staršia kniha Queer: A Graphic History (2016) zhrnula dejiny queer štúdií a aktivizmu od konca devätnásteho storočia až po súčasnosť. Akademické poznatky zatraktívnil dvomi prostriedkami: rozčlenil ich na jednotlivé strany, ktoré obsahujú najviac jeden odsek textu a oslovil ilustrátorku Juliu Scheele, aby ich graficky znázornila. Pripomína to obrázkovú knihu, akurát určenú pre dospelých čitateľov a čitateľky.

Pri čítaní zistíte, ako sa postupne menil pohľad psychológie na ľudskú sexualitu, aj ako nové poznatky a spoločenské súvislosti pomohli vzniku prvých LGBTI aktivistických hnutí. Kniha sa pochopiteľne zaoberá slávnymi udalosťami, akými boli protesty proti policajnej brutalite v newyorskom klube Stonewall v roku 1969, alebo objavenie Kinskeyho škály sexuality. Jedna strana mimochodom vysvetľuje aj hnutie TERF a to, z akého pomätenia vychádzajú nenávistné komentáre J.K. Rowlingovej proti transrodovým ľuďom.

Zároveň kniha skvele zobrazuje, že ani LGBTI komunita nie je jednotvárny celok, ale že sa pod týmto označením skrýva mnoho rôznorodých životných skúseností. Správne poukazuje na to, že aj v rámci nej sa napríklad bisexuálni, asexuálni, či transrodoví ľudia môžu cítiť vyčlenení a že jej naratív väčšinou tvoria bieli gejovia z vyššej alebo strednej triedy.

Ten, kto chce lepšie pochopiť svoje okolie, mal by prestať rozmýšľať v zjednodušujúcich kontrastných pojmoch. Realita je oveľa pestrejšia, uzatvára John Baker. A práve na tento účel vzniklo slovo queer.  Sklamaní zostanú jedine tí, ktorí budú v knihe hľadať popkultúrne odkazy, lebo je ich len zopár.

Queer: A Graphic History prinieslo nezávislé vydavateľstvo Icon zameriavajúce sa na literatúru faktu a má niekoľko podobných titulov, ako napríklad Sexuality: A Graphic Guide, Feminism: A Graphic Guide alebo Gender: A Graphic Guide. Každý z nich by mohol byť povinným čítaním hoci aj na hodinách náuky o spoločnosti, a prispieť tým k väčšej tolerancii na školách.

Knihu si môžete kúpiť aj na stránke kultúrneho centra Diera do sveta a podporiť tým domáce nezávislé kníhkupectvo.

Meg-John Barker, Julias Scheele: Queer: A Graphic History. Icon Books. 2016. 

Marek Hudec