Ak vás pri výbere streamovacej služby (tzv. VOD – video on demand) zaujíma nielen obsah a technické funkcie, ale aj spôsob jej riadenia a politické pozadie, odporúčam všimnúť si projekt Means.tv. Vo februári tohto roku ho založili Naomi Burton a Nick Hayes, ktorí predtým vytvorili úspešnú kampaň americkej socialistickej senátorke Alexandrii Ocazio-Cortez. Podľa ich vlastných slov ide o „Netflix pre 99%“ a platformu nazývajú anti-kapitalistickou, prípadne aj post-kapitalistickou.

Antikapitalistický charakter sa prejavuje na úrovni obsahu i formy: na platforme nájdete filmy, dokumenty, krátke videá i relácie venované ľavicovým témam – odborom, bojom pracujúcich, politickým kampaniam či radikálnemu umeniu. Vlajkovou loďou projektu je relácia Means Morning News, ktorá každý týždeň mapuje udalosti na svetovej politickej scéne prizmou ľavicovej politiky a jej aktérov. Niečo ako Last Week Tonight Johna Olivera, len radikálnejšie. A rovnako vtipné.

Means.tv je, samozrejme, oveľa menší projekt než Netflix či HBO GO, preto aj rozsah ponúkaného obsahu je obmedzenejší a technologické funkcie jednoduchšie (na rozdiel od spomínaných gigantov VOD si napríklad program nepamätá, kde ste naposledy prestali film sledovať). Kvalita filmov je najmä po formálnej stránke kolísavá, narazíte tu na takmer amatérske filmy (dokument Radicalized o hnutí Occupy v Los Angeles) až po kúsky, ktoré by sa spracovaním nestratili ani na Netflixe (napr. dokument Nat Bates for Mayor o regionálnych voľbách v Richmonde). Aj formálne slabšie kúsky sú však inšpiratívne a výrazne vybočujú z toho, čo väčšinou nájdete v mainstreamovom programe.

Projekt je sympatický aj vďaka spôsobu, ako je riadený. Autori zo zásady odmietajú peniaze od veľkých korporátnych sponzorov a firiem, a celá platforma funguje iba na mesačných príspevkoch podporovateľov. Navyše je organizovaná ako družstvo – všetci zamestnanci majú podiel zo zisku a spravodlivo si ho rozdeľujú. Means.tv spustili iba pred niekoľkými mesiacmi, preto je ešte priskoro predpovedať, či sa im podarí na týchto princípoch v dnešnom svete prežiť. Ak by im to však vyšlo, nemuseli by platiť slová Gila Scott-Herona „The Revolution Will Not Be Televised“.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: